Częściowy zwrot VAT może być szybszy

16-01-2012, 00:00

Podatek od towarów i usług jest podatny na nadużycia, dlatego zwrot nadwyżki trzeba weryfikować.

Resort finansów nie wyklucza możliwości wprowadzenia regulacji, które umożliwiłyby przedsiębiorcom szybszy zwrot części nadwyżki naliczonego podatku od towarów i usług (VAT) nad należnym. Dotyczyłoby to sytuacji, gdy rozliczenie podatnika jest weryfikowane przez urząd skarbowy i w związku z tym czas oczekiwania na zwrot nadpłaconego podatku wydłuża się ponad podstawowy termin ustawowy. Wiceminister Maciej Grabowski zapowiedział, że nowe rozwiązanie zostanie poddane analizie w pracach nad zmianą przepisów ustawy o VAT.

Kłopoty z płynnością

Z propozycją zmian w zasadach zwrotu VAT wyszedł Tadeusz Arkit. W interpelacji do ministra finansów zwrócił uwagę, że nawet wspomniany podstawowy termin zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym jest dość długi, bo wynosi 60 dni. Dodatkowo naczelnik urzędu skarbowego ma prawo wydłużyć go do czasu weryfikacji rozliczenia podatnika, jeśli uzna, że to jest potrzebne. Związane z tym problemy podnoszono zresztą nie tylko w tej interpelacji. Wskazuje się, że tak określone terminy zwrotu często powodują zatory płatnicze i problemy z płynnością. W przypadku ich wydłużenia w przypadku prowadzenia weryfikacji rozliczeń urząd skarbowy może zwrócić różnicę VAT w ciągu 60 dni, ale podatnik musi wtedy złożyć zabezpieczenie majątkowe w wysokości równej kwocie wnioskowanego zwrotu podatku. Nie zawsze przedsiębiorcy mają na to pieniądze, łatwiej im je wygospodarować na zabezpieczenie części zwrotu, ale przepisy nie przewidują takiej możliwości. Posłowie wnioskują w interpelacjach o skrócenie terminu zwrotu z 60 do na przykład 45 dni i o umożliwienie częściowego zwrotu VAT w terminie ustawowym na podstawie częściowego zabezpieczenia, jeśli urząd podejmie czynności związane z weryfikacją zwrotu.

Nienaruszalny termin

O ile ten drugi postulat resort finansów rozważy, o tyle nie przychyla się do możliwości skrócenia podstawowego terminu zwrotu VAT. Jak wyjaśnia wiceminister, podatek od towarów i usług jest jednym z podstawowych źródeł dochodu budżetu państwa. Zasadniczą cechą systemu VAT jest możliwość pomniejszenia własnego zobowiązania o kwoty podatku naliczonego z tytułu zakupu towarów i świadczonych usług, a podstawą do pomniejszeń są kwoty wykazane w dokumentach sprzedaży (fakturach VAT). Taka konstrukcja sprawia, że jest to podatek podatny na różnego rodzaju nadużycia, szczególnie w systemie zwrotów. Maciej Grabowski odwołuje się ponadto do potrzeb zabezpieczeniapaństwowej kasy. Każde przyspieszenie terminu zwrotu oznacza przesunięcie realizowanych dochodów budżetu państwa.

— W przypadku skrócenia podstawowego terminu zwrotu nadwyżki VAT należy liczyć się ze znacznymi ujemnymi skutkami dla budżetu — podkreśla wiceminister. Próba skrócenia podstawowego 60-dniowego terminu mogłaby też wywołać negatywne skutki budżetowe wynikające ze zwiększenia prób wyłudzenia podatku VAT. Aparat skarbowy w odniesieniu do wszystkich podatników występujących o zwrot miałby mniej czasu na sprawdzenie, czy zwrot żądanych kwot jest zasadny. A wyłudzenia zwrotu tego podatku stanowią podstawowy problem nie tylko w Polsce, lecz w całej Unii Europejskiej.

25 dni dla rzetelnych

W odpowiedzi na interpelację przypomniano ponadto, że przepisy o podatku od towarów i usług przewidują możliwość uzyskania zwrotu różnicy VAT w terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia. Takie prawo przysługuje podatnikom, którzy rzetelnie uregulowali swoje zobowiązania wobec kontrahentów. Przedsiębiorcy przyznają, że wiedzą o istnieniu tego tzw. przyspieszonego zwrotu, ale dodają, że wymaga on spełnienia wielu wymagań. Ponadto również w tym przypadku konieczne jest złożenie zabezpieczenia majątkowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Częściowy zwrot VAT może być szybszy