Czesi chcą zatrudnić byłych pracowników Nysa Motor

15-09-2004, 16:29

Co najmniej 20 byłych pracowników upadłej fabryki samochodów Nysa Motor w Nysie (opolskie) znajdzie pracę w czeskich zakładach Skody w Libercu - poinformowała w środę PAP Katarzyna Bąk z nyskiego Powiatowego Urzędu Pracy.

"Na początek Czesi zgłosili 20 wolnych miejsc pracy. Potrzebują m.in. blacharzy lakierników i mechaników. Później systematycznie będą potrzebować około 100 osób miesięcznie" - powiedziała.

Czeski pracodawca dotarł do Nysy dzięki współpracy w sieci Eures, obejmującej publiczne służby zatrudnienia z krajów UE oraz Norwegii, Szwajcarii i Islandii. "Oferta zatrudnienia specjalistów z zakresu budowy samochodów dotarła do wojewódzkiego doradcy Eures w Opolu, a stamtąd do nas" - wyjaśniła Bąk.

Do nyskiego urzędu zgłosiło się do środy około 50 chętnych do podjęcia pracy za południowa granicą. "Zainteresowanie ofertą z Czech jest duże. To nie dziwi, bo w Nysie wielu pracowników z branży motoryzacyjnej pozostaje bez pracy" - zaznaczyła Bąk.

Pierwotnie pierwsi robotnicy mieli zacząć pracę w końcu września. "Ten termin może nie zostać dotrzymany, bo trwają uzgodnienia dotyczące szczegółów - m.in. kwestii zakwaterowania pracowników" - tłumaczyła.

Według wstępnych ustaleń, czeski pracodawca oferuje polskim pracownikom 63 korony netto za godzinę (z wypłaty będzie zabierane około 1 tys. koron miesięcznie za zakwaterowanie), zapewnia również przeszkolenie i ubranie robocze. Polacy pracujący w Libercu będą także mogli raz w miesiącu wyjechać na własny koszt do rodziny w Polsce.

W zakładach Nysa Motor produkowane były Polonezy Truck oraz licencyjne Citroeny C15 i Berlingo. W czerwcu 2002 opolski sąd gospodarczy ogłosił upadłość należącej w całości do Daewoo fabryki. Pracę utraciło około 900 osób. Stopa bezrobocia w Nysie wynosiła w lipcu 32,3 proc.

jsz/ pad/ hes/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Czesi chcą zatrudnić byłych pracowników Nysa Motor