Czesi mają magnes na biznes

opublikowano: 03-12-2018, 22:00

Pieniądze znad Wisły świetnie czują się za Olzą — od 2015 r. przybyło tam ponad 50 proc. firm z polskim kapitałem. Służy im klimat.

Na koniec września w Czechach zarejestrowanych było łącznie prawie 490 tys. przedsiębiorstw, ale tylko cztery na pięć miało czeskich właścicieli, reszta należała do obcokrajowców — i to właśnie liczba spółek kontrolowanych przez obcy kapitał rośnie najszybciej. Przyczyniają się do tego przede wszystkim przedsiębiorcy ze Słowacji, Ukrainy oraz Polski — informuje firma analityczna Bisnode Česká republika.

Z jej danych wynika, że w ciągu ostatnich siedmiu lat w Czechach przybyło ponad 5 tys. firm będących własnością Słowaków, ponad 2,5 tys. — należących do Ukraińców i przeszło 2,3 tys. — do Polaków (dane nie obejmują jednoosobowej działalności gospodarczej).

Szczególnie dynamiczne pod tym względem były ostatnie trzy lata. I znowu nasi rodacy byli w czołówce. Obecnie za Olzą zarejestrowanych jest prawie 3,7 tys. przedsiębiorstw należących do Polaków, czyli o ponad 56 proc. więcej niż w 2015 r. Większą dynamiką mogą się pochwalić tylko Rumuni (wzrost z około 630 do prawie 1,35 tys. przedsiębiorstw). Zaraz za nami są Brytyjczycy (ponad 50 proc.), a dalej Słowacy, Ukraińcy, Węgrzy i Bułgarzy (25-34 proc. wzrostu).

— Chodzi zarówno o zagraniczną ekspansję, jak i o przenoszenie się biznesu z innych krajów do Czech — mówi Petra Štěpánová z Bisnode w Pradze.

W opinii Zdenka Rosenberga, analityka z domu maklerskiego Cyrrus, napływ polskiego i słowackiego kapitału może być próbą wykorzystania bliskości gospodarek.

— Czechy mają wśród krajów postkomunistycznych najwyższą ocenę wszystkich głównych agencji ratingowych, wejście na ten rynek jest biznesowo logiczne — ocenia ekspert cytowany przez serwis kurzy.cz.

Są też dobrym miejscem do inwestowania z powodu niskiego zadłużenia oraz stabilności otoczenia prawnego. Na ten ostatni czynnik zwraca uwagę także Tomasz Starzyk z Bisnode w Polsce.

OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
×
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Pomijając oczywiste przypadki przejęć, które są nieodłącznym elementem biznesu, Polacy zakładają działalność w Czechach z prostego powodu: funkcjonuje tam bardziej przejrzysty i przyjazny dla przedsiębiorców klimat rozliczeniowy, z mniejszymi kosztami własnymi — mówi nam Tomasz Starzyk.

Tendencja masowego zakładania firm za południową granicą widoczna była już dwa, trzy lata temu.

— Symbolem tego stało się luksusowe auto polskiego przedsiębiorcy na czeskich numerach rejestracyjnych — z mniejszymi składkami OC i AC oraz możliwością odliczenia VAT-u od części zamiennych, napraw itp. — przypomina przedstawiciel Bisnode.

Według niego rosnące zaangażowanie polskiego kapitału w Czechach może wynikać także z bliskości kulturowej i językowej oraz podobnych doświadczeń sprzed okresu transformacji ustrojowej.

— Ponadto Polacy Czechów i Czechy po prostu lubią — uważa Tomasz Starzyk.

Odwrotną tendencję widać w przypadku spółek należących m.in. do Rosjan, Holendrów czy Chińczyków, a na stałym poziomie utrzymuje się zaangażowanie kapitałowe Niemców i Austriaków.

Zdaniem przedstawiciela Bisnode w Polsce, zachodnioeuropejscy biznesmeni zdążyli już dobrze spenetrować czeski rynek i co mieli tam zrobić, już zrobili. Inaczej Tomasz Starzyk tłumaczy spadek zaangażowania Rosjan i Chińczyków. Pierwsi szukają rynków, na których przejrzystość jest mniejsza — stąd wybór Cypru, a drudzy — poszukują prestiżu i ich wybór częściej pada na znane i pewne rynki — od Pragi i Warszawy wolą Berlin, Londyn, Rzym i Paryż.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane