Czeski miliarder bada hutę Karkosika

Lata płyną, a czeska Moravia Steel, kontrolowana przez miliardera Tomasa Chrenka, niezmiennie ma apetyt na należącą do Romana Karkosika Hutę Bankowa

Zeszłotygodniowy komunikat giełdowy był lakoniczny.

Czeski „Forbes” wycenia majątek Tomasa Chrenka na 15,9 mld koron (2,5 mld zł), co daje mu dziewiąte miejsce na liście najbogatszych Czechów. O Hutę Bankowa rywalizował z Karkosikiem w 2007 r. Teraz ma okazję dopiąć swego.
Zobacz więcej

…Z MILIARDEREM:

Czeski „Forbes” wycenia majątek Tomasa Chrenka na 15,9 mld koron (2,5 mld zł), co daje mu dziewiąte miejsce na liście najbogatszych Czechów. O Hutę Bankowa rywalizował z Karkosikiem w 2007 r. Teraz ma okazję dopiąć swego. [FOT. PERINA LUDEK-CZTK-PAP]

Alchemia, czyli stalowa grupa kontrolowana przez Romana Karkosika, jednego z najbogatszych Polaków, podała, że wraz z dwoma znaczącymi podmiotami „wyraziła zamiar przeprowadzenia sprzedaży na rzecz kupujących wszystkich udziałów w Hucie Bankowa”. Z naszych informacji wynika, że kupującym nazwano w komunikacie czeską grupę Moravia Steel, którą kontroluje Tomas Chrenek, jeden z najbogatszych biznesmenów w Czechach, z pochodzenia Słowak.

Rywalizował, ale odpadł

Według zestawienia czeskiego „Forbesa” z 2016 r., Tomas Chrenek zajmuje dziewiąte miejsce na liście najbogatszych, z majątkiem wartym 15,9 mld koron (2,5 mld zł). Inwestuje nie tylko w stal, ale również w produkcję filmową i ochronę zdrowia. Należąca do niego Moravia Steel, wraz z zależną Hutą Trzyniec (Trinecke Zelezarny), jest największym w Czechach producentem stali. Ma 49-procentowy udział w lokalnym rynku, z produkcją na poziomie około 2,5 mln ton stali w 2015 r. Dużo eksportuje, głównie do Niemiec (28,7 proc.), Włoch (16,9 proc.), na Słowację (14,7 proc.) i do Polski (12,6 proc.). Jednym z polskich klientów jest m.in. Huta Bankowa.

W 2009 r. kupił zakład Metalurgia, zlokalizowany w Radomsku. Wcześniej, w 2007 r., interesował się… Hutą Bankową z Dąbrowy Górniczej. Została wówczas wystawiona na sprzedaż przez grupę ArcelorMittal, którą ze względu na ochronę konkurencji zmusiła do tego Komisja Europejska. O hutę rywalizowało kilku chętnych, m.in. Moravia Steel i Alchemia. Wygrała wówczas Alchemia, zapłaciła 67 mln EUR. Teraz niegdysiejszy rywal znów bada hutę. — Nie będziemy komentować. Generalnie przejęcia mieszczą się w naszej strategii — przekazała nam Petra Juraskova, rzeczniczka Moravia Steel.

To tylko badanie

Alchemia nie ujawnia, kogo dopuściła do badania. Jej prezes, Karina Wściubiak-Hanko, która w 2007 r. była odpowiedzialna za przejęcie Bankowej przez Alchemię, przestrzega przed pochopnymi wnioskami. Do transakcji jeszcze daleko.

— W związku z przepisami regulującymi rynek kapitałowy [chodzi o nowe, rygorystyczne zapisy MAR — red.], poinformowaliśmy o potencjalnej możliwości sprzedaży Huty Bankowa. Samo prowadzenie rozmów nie gwarantuje sprzedaży aktywów — podkreśla Karina Wściubiak-Hanko.

Huta Bankowa jest źródłem 39 proc. przychodów Alchemii (w 2016 r. sięgnęły 574 mln zł), czyli jest to 223 mln zł. Specjalizuje się w produkcji prętów i obręczy, co odróżnia ją od reszty grupy Alchemii, która produkuje rury bez szwu. Nieoficjalnie można usłyszeć, że pieniądze pozyskane z ewentualnej sprzedaży Alchemia mogłaby przeznaczyć na inwestycje, głównie wokół Walcowni Rur Andrzej i huty Batory. Natomiast dla Huty Bankowa czeski nabywca mógłby być pożądany — byłby w stanie zabezpieczyć dostawy surowca.

Gdyby czeska Moravia rzeczywiście kupiła hutę Alchemii, historia zatoczyłaby koło, bo Metalurgia Radomsko znów byłaby jej siostrzaną spółką. W 1879 r. na jej budowę zdecydowali się francuscy właściciele Huty Bankowa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu