Czeski miliarder bada hutę Karkosika

Lata płyną, a czeska Moravia Steel, kontrolowana przez miliardera Tomasa Chrenka, niezmiennie ma apetyt na należącą do Romana Karkosika Hutę Bankowa

Zeszłotygodniowy komunikat giełdowy był lakoniczny.

…Z MILIARDEREM:
Zobacz więcej

…Z MILIARDEREM:

Czeski „Forbes” wycenia majątek Tomasa Chrenka na 15,9 mld koron (2,5 mld zł), co daje mu dziewiąte miejsce na liście najbogatszych Czechów. O Hutę Bankowa rywalizował z Karkosikiem w 2007 r. Teraz ma okazję dopiąć swego. [FOT. PERINA LUDEK-CZTK-PAP]

Alchemia, czyli stalowa grupa kontrolowana przez Romana Karkosika, jednego z najbogatszych Polaków, podała, że wraz z dwoma znaczącymi podmiotami „wyraziła zamiar przeprowadzenia sprzedaży na rzecz kupujących wszystkich udziałów w Hucie Bankowa”. Z naszych informacji wynika, że kupującym nazwano w komunikacie czeską grupę Moravia Steel, którą kontroluje Tomas Chrenek, jeden z najbogatszych biznesmenów w Czechach, z pochodzenia Słowak.

Rywalizował, ale odpadł

Według zestawienia czeskiego „Forbesa” z 2016 r., Tomas Chrenek zajmuje dziewiąte miejsce na liście najbogatszych, z majątkiem wartym 15,9 mld koron (2,5 mld zł). Inwestuje nie tylko w stal, ale również w produkcję filmową i ochronę zdrowia. Należąca do niego Moravia Steel, wraz z zależną Hutą Trzyniec (Trinecke Zelezarny), jest największym w Czechach producentem stali. Ma 49-procentowy udział w lokalnym rynku, z produkcją na poziomie około 2,5 mln ton stali w 2015 r. Dużo eksportuje, głównie do Niemiec (28,7 proc.), Włoch (16,9 proc.), na Słowację (14,7 proc.) i do Polski (12,6 proc.). Jednym z polskich klientów jest m.in. Huta Bankowa.

W 2009 r. kupił zakład Metalurgia, zlokalizowany w Radomsku. Wcześniej, w 2007 r., interesował się… Hutą Bankową z Dąbrowy Górniczej. Została wówczas wystawiona na sprzedaż przez grupę ArcelorMittal, którą ze względu na ochronę konkurencji zmusiła do tego Komisja Europejska. O hutę rywalizowało kilku chętnych, m.in. Moravia Steel i Alchemia. Wygrała wówczas Alchemia, zapłaciła 67 mln EUR. Teraz niegdysiejszy rywal znów bada hutę. — Nie będziemy komentować. Generalnie przejęcia mieszczą się w naszej strategii — przekazała nam Petra Juraskova, rzeczniczka Moravia Steel.

To tylko badanie

Alchemia nie ujawnia, kogo dopuściła do badania. Jej prezes, Karina Wściubiak-Hanko, która w 2007 r. była odpowiedzialna za przejęcie Bankowej przez Alchemię, przestrzega przed pochopnymi wnioskami. Do transakcji jeszcze daleko.

— W związku z przepisami regulującymi rynek kapitałowy [chodzi o nowe, rygorystyczne zapisy MAR — red.], poinformowaliśmy o potencjalnej możliwości sprzedaży Huty Bankowa. Samo prowadzenie rozmów nie gwarantuje sprzedaży aktywów — podkreśla Karina Wściubiak-Hanko.

Huta Bankowa jest źródłem 39 proc. przychodów Alchemii (w 2016 r. sięgnęły 574 mln zł), czyli jest to 223 mln zł. Specjalizuje się w produkcji prętów i obręczy, co odróżnia ją od reszty grupy Alchemii, która produkuje rury bez szwu. Nieoficjalnie można usłyszeć, że pieniądze pozyskane z ewentualnej sprzedaży Alchemia mogłaby przeznaczyć na inwestycje, głównie wokół Walcowni Rur Andrzej i huty Batory. Natomiast dla Huty Bankowa czeski nabywca mógłby być pożądany — byłby w stanie zabezpieczyć dostawy surowca.

Gdyby czeska Moravia rzeczywiście kupiła hutę Alchemii, historia zatoczyłaby koło, bo Metalurgia Radomsko znów byłaby jej siostrzaną spółką. W 1879 r. na jej budowę zdecydowali się francuscy właściciele Huty Bankowa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Czeski miliarder bada hutę Karkosika