Częstochowa buduje klaster z tworzywa

MBE
opublikowano: 22-07-2011, 10:41

Platforma ma ułatwić współpracę śląskim przedsiębiorcom z branży tworzyw sztucznych.

W Częstochowie powstaje klaster przetwórstwa polimerów, który ma być platformą współpracy firm z województwa śląskiego. Jego koordynatorem jest częstochowska Agencja Rozwoju Regionalnego, której głównym akcjonariuszem jest gmina Częstochowa. Specjalizacja klastra, skupiającego przedsiębiorstwa z branży tworzyw sztucznych, ma być kluczem do jego sukcesu.
- Żeby klastry miały szansę powodzenia, powinny być wyspecjalizowane. W tej chwili klaster ma formułę nieformalną. Rozpoczynamy prace, które mają doprowadzić do stworzenia jego struktury. Częstochowa słynie z produkcji rzemieślniczej. Działają tu podmioty, które jeszcze w poprzednim systemie były małymi przedsiębiorstwami rodzinnymi, a teraz rozrosły się i stały się dużymi firmami. Nasze analizy pokazały, że jest w tym spory potencjał, dlatego zdecydowaliśmy o stworzeniu platformy współpracy tych podmiotów - tłumaczy Artur Siwek, członek zarządu ARR w Częstochowie.

Agencja zapewnia, że przedsiębiorcy, którzy przyłączą się do klastra mogą liczyć na wiele udogodnień.
- Chcemy, żeby nasza inicjatywa odpowiadała na potrzeby przedsiębiorców. Przez kilka miesięcy prowadziliśmy z nimi rozmowy po to, by je poznać. Jest kilka obszarów, w których firmy mogą czerpać korzyści z przynależności do klastra. Po pierwsze jest to ułatwiony dostęp do wiedzy. Żeby go umożliwić rozpoczynamy współpracę z naukowcami z Politechniki Częstochowskiej i Śląskiej. Po drugie firmy mogą liczyć na wspólne zaopatrzenie - będą mogły zaopatrzyć się w surowce czy usługi za korzystną cenę. Klaster ma być dla nich również źródłem nowych pomysłów i know-how. Przedsiębiorcy będą mieli także ułatwiony dostęp do podwykonawców i nowych rynków zbytu - tłumaczy Artur Siwek.
Firmy są jednak sceptyczne.
- To wszystko brzmi bardzo ładnie, ale nie widzę, żeby zaangażowanie się w taki projekt przyniosło mojej firmie korzyści. Działam w tej branży od 40 lat, nie mam problemów z zaopatrzeniem. Może dla kogoś, kto dopiero zaczyna, jest to bardziej atrakcyjna oferta? – zastanawia się właściciel jednej ze śląskich firm.

Klaster będzie działał w ramach Częstochowskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, którym zarządza Agencja Rozwoju Regionalnego. W dwóch budynkach parku działa obecnie 50 podmiotów z różnych branż.
Na razie deklaracje dołączenia do klastra zgłosiło 10 przedsiębiorstw, wśród nich są producenci artykułów z tworzyw sztucznych, dystrybutor maszyn i urządzeń oraz dostawca surowców.
- Zgłosiły się do nas firmy o dużej tradycji w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych. Zapraszamy do współpracy także inne przedsiębiorstwa tego typu z okolic Częstochowy i województwa śląskiego. Zakładamy, że w pierwszej fazie do klastra przystąpi około 20 podmiotów - mówi Artur Siwek.© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Częstochowa buduje klaster z tworzywa