Czytasz dzięki

Cztery argumenty za kupnem złota

opublikowano: 29-09-2017, 14:22
aktualizacja: 29-09-2017, 14:55

Utrzymujące się na rynku sceptyczne nastawienie do złota jest niesłuszne, uważa firma doradcza Zachs Research.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Korekta cen złota z ostatnich trzech tygodni to dobra okazja do zajęcia pozycji nastawionych na umocnienie kruszcu, wynika z komentarza opublikowanego na stronie internetowej Zacks.com. Od ostatniego szczytu ceny złota zniżkowały w kategoriach intraday o 5,2 proc., by sięgnąć w piątek po południu 1287 USD za uncję. Według specjalistów Zachs Research za zakupami kruszcu przemawiają cztery czynniki: wzrost popytu ze strony funduszy ETF, napięcia związane z Koreą Północną, wzrost inflacji oraz zbliżanie się sezonu weselnego w Indiach.

W 2016 r. oparte na złocie fundusze ETF skupiły najwięcej kruszcu w historii, jeśli tylko nie liczyć 2009 r. To sygnał, że globalny wzrost realnych stóp procentowych nie zniechęca inwestorów do lokat w złocie. Uważane za bezpieczne schronienie złoto powinno także zyskiwać na napięciach wokół Korei Północnej. Lokować w kruszcu od 5 do 10 proc. portfela jako zabezpieczenie przed zawirowaniami rynkowymi zalecił swoim klientom inwestor-miliarder Ray Dalio, zarządzający największym funduszem hedgingowy na świecie.

Choć w ostatnich kwartałach wyższa presja inflacyjna w USA zachęcała Fed do zaostrzania polityki oraz wspierała dolara, to jednak złoto wciąż jest uważane za zabezpieczenie przed inflacją. Jeśli więc w najbliższych miesiącach dolar będzie słaby za sprawą mieszanych danych z gospodarki USA, a obawy związane z Koreą utrzymają się, to wzrost inflacji będzie tworzył korzystne otoczenie dla inwestowania w złoto. Ostatnim argumentem przemawiającym za kupowaniem złota jest zbliżanie się sezonu wesel i festiwali w Indiach, który otworzy datowane na połowę października święto Divali. W tym roku dzięki uzupełnianiu zapasów przez indyjskich jubilerów import złota powinien zwiększyć się o jedną trzecią.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane