Cztery priorytety minister pracy

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 14-02-2007, 00:00

Reforma rynku pracy, wyższy limit wpłat na IKE, ustawa o wypłatach emerytur z OFE i umowa społeczna to plany Anny Kalaty na ten rok.

Reforma rynku pracy, wyższy limit wpłat na IKE, ustawa o wypłatach emerytur z OFE i umowa społeczna to plany Anny Kalaty na ten rok.

Minister pracy i polityki społecznej Anna Kalata wyraźnie wzmocniona zapewnieniem, że dymisja jej nie grozi, planuje w tym roku spore zmiany na rynku pracy.

— Na przełomie maja i czerwca zaprezentujemy odważną, nawet nowatorską ustawę o rynku pracy — zapowiada Anna Kalata.

Za kluczowe uznano poprawę dostępu do informacji o rynku pracy. Dlatego wiele zadań ma być przesuniętych do gmin, bo to one znają lokalny rynek najlepiej. Centra informacji o ofertach pracy, tzw. kioski pracy, powstaną w bibliotekach, na poczcie czy w sklepie.

— Wzorujemy się na Wielkiej Brytanii, gdzie bezrobotny łatwo może znaleźć ofertę pracy — mówi Anna Kalata.

Zmiany czekają również urzędy pracy, w których pojawią się profesjonalni doradcy pracy, a pion administracyjny zostanie wyraźnie wydzielony.

Nie trzeba się będzie rejestrować jako bezrobotny, by mieć uprawnienia do ubezpieczenia zdrowotnego. Ma to odróżnić bezrobotnych, którzy faktycznie poszukują pracy, od tych, którzy rejestrują się, by nabyć uprawnienia.

We wrześniu do Sejmu ma trafić ustawa o wypłacie emerytur z OFE. Wygląda na to, że resort wycofuje się z forsowania projektu wypłat emerytur przez ZUS.

— Decyzję, czy będzie to w gestii państwowej, czy prywatnych instytucji, podejmiemy po konsultacjach społecznych — twierdzi Anna Kalata.

W lutym Rada Ministrów ma przyjąć nową wersję ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych (IKE). Podwyższony 4,5 razy zostanie limit wpłat. Wpłat nie będzie można odliczać od podatku, bo budżetu na to nie stać. Co ważne, wcześniejsze wyciągnięcie części środków nie będzie skutkowało podatkiem od zysków kapitałowych — jak dotychczas.

— Bez ulg podatkowych IKE nie staną się tak powszechne jak powinny — komentuje Cezary Burzyński, prezes PZU TFI.

Wiosną do Sejmu trafi ustawa o emeryturach pomostowych. Szczegóły są nieznane.

By zrealizować plany, minister chce zawrzeć umowę społeczną. Jednym z jej elementów będzie podniesienie płacy minimalnej o 50-60 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Cztery priorytety minister pracy