Czytasz dzięki

Cztery tendencje z rynków surowców i walut

Przedstawiamy listę wybranych tendencji i sygnałów rynkowych z ostatniego miesiąca

Za sprawą obaw o gospodarcze skutki rozprzestrzeniania się na świat epidemii koronawirusa oraz rozpadu porozumienia producentów ropy OPEC+ w odstępie zaledwie dwóch tygodni globalne rynki doświadczyły dwóch potężnych wstrząsów. Emocjonalne reakcje na krach mogą przynieść inwestorom poważne straty, jednak takie same skutki może mieć lekceważenie długoterminowych konsekwencji ostatnich zdarzeń. Właśnie o nich w kontekście rynków poszczególnych walut i surowców piszemy w najnowszym raporcie PB Forecast. Oto cztery wybrane sygnały i tendencje z ostatniego miesiąca.

1. Zwrot akcji na złotym

Jeszcze pod koniec lutego złoty był do dolara najsłabszy od pięciu miesięcy, a m.in. bank Jefferies zapowiadał, że dotarcie epidemii COVID-19 do Europy najmocniej uderzy w waluty środkowoeuropejskie. Jednak to one w ostatnich dniach niespodziewanie pokazały siłę. Choć mBank obniżył prognozę wzrostu PKB na 2020 r. do zaledwie 1,6 proc., to za dolara chwilowo płacono 3,76 zł, najmniej od ośmiu miesięcy.

Globalni inwestorzy spekulują pod spadek stóp Fedu w okolice zera, a to oznacza, że niskie na tle rynków wschodzących polskie stopy procentowe i rentowności stają się dla nich atrakcyjne. Tymczasem niższe ceny ropy powinny korzystnie wpływać na bilans rachunku bieżącego.

2. Jen i frank wyszły zwycięsko

Obok środków płatniczych z peryferii strefy euro i samej wspólnej waluty najbardziej na zawirowaniach rynkowych zyskały bezpieczne przystanie — jen i frank. Choć kurs ropy tąpnął,a epidemia COVID-19 grozi recesją w USA, Waszyngton i inne rządy wciąż nie przedstawiły planów stymulacji fiskalnej. Obawy, że Fed będzie musiał dalej ciąć stopy, a deflacyjna presja na świecie się nasili, pchają kapitał do jena i franka. Do tego do interwencji banki Japonii i Szwajcarii zniechęcają obawy o reakcję USA.

3. Czarny scenariusz dla miedzi

Po tym jak epidemia COVID-19 sparaliżowała będącą kluczowym konsumentem miedzi gospodarkę Chin, w styczniu jej ceny zeszły poniżej 5800 USD/t (od tamtego czasu były stabilne, nawet mimo wzrostu liczby zakażeń na świecie). Według BofA ML średnie ceny metalu powinny utrzymać się w tym roku powyżej 6000 USD/t. Jednak w skrajnym scenariuszu spowolnienia globalnego wzrostu do 1,5 proc. popyt na miedź spadnie o 1,5 proc., a na rynku zamiast równowagi zapanuje nadpodaż. Wówczas średnie ceny nie przekroczą 4500 USD, ostrzega bank. Na umocnienie miedzi o 20 proc., gdy tylko przeminie epidemia, wciąż jednak liczy rząd będącego producentem metalu Chile.

4. Największy szok od Lehmana

Według banku Goldman Sachs rynki surowców przechodzą najsilniejszy negatywny szok popytowy od kryzysu finansowego. Walka z COVID-19 obniża popyt na ropę o 4 mln baryłek dziennie (przy 5 mln wówczas). Popyt na surowce energetyczne zostanie całkowicie utracony, a m.in. na aluminium i stal — tylko opóźniony. Warunkiem będzie jednak właściwa odpowiedź fiskalna i monetarna, a niepewność co do niej podbije zmienność cen. Chiny czeka powolne wznawianie aktywności, bo w lutym między Europą i Azją odwołano 45 proc. przewozów kontenerowców. Do tego zachorowania w USA i Europie grożą kłopotami również tam.

Artykuł powstał na podstawie jednej z cyklicznych analiz PB Forecast — nowego serwisu „Pulsu Biznesu” i SpotDaty. PB Forecast to bieżący monitoring trendów, danych i informacji z wybranych branż i rynków. W ramach wybranego pakietu (Makro Unia Europejska, Makro Europa Wschodnia, Opakowania, Branża Metalowa) subskrybenci co tydzień otrzymują na swoją skrzynkę mejlową najważniejsze informacje gospodarcze, prognozy rynkowe i podsumowanie zmian polityczno-regulacyjnych. Co miesiąc publikowana jest analiza makroekonomiczną polskiej gospodarki i analiza zmian na rynkach surowcowych i walutowych. Więcej szczegółów znajdziesz na stronie: www.pb.pl/forecast

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane