Czwarta szansa na premię z BGK

opublikowano: 26-03-2018, 22:00

Jeszcze tylko przez dwa miesiące firmy stawiające na innowacje mogą starać się o pieniądze z dotacyjnego przeboju.

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) zakończył pierwszą rundę jednego z najpopularniejszych konkursów finansujących przedsiębiorstwa, które wdrażają wyniki prac B+R prowadzące do wytworzenia nowych lub udoskonalonych w skali kraju produktów i usług. Czwarta edycja „Kredytu na innowacje technologiczne”, czyli poddziałania 3.2.2 programu Inteligentny Rozwój, cieszy się dużym zainteresowaniem przedstawicieli biznesu. Nie powinni oni zwlekać ze składaniem wniosków o grant do trzeciego, ostatniego etapu naboru, bo opóźni to weryfikację ich projektów. BGK wprowadził trzy rundy w konkursie — po to, aby mógł oceniać przedsięwzięcia etapami, nie czekając na zakończenie konkursu. Dzięki temu przedsiębiorcy mają szansę szybciej otrzymać dotacje i przyspieszyć realizację projektów.

— Obecnie trwa druga runda naboru wniosków o premię technologiczną. Przedsiębiorcy, którzy nie zdążą ich złożyć do 5 kwietnia, mogą to zrobić w ramach trzeciego etapu, który rozpocznie się już 12 kwietnia, a zakończy 24 maja. Zainteresowanie konkursem ze strony przedsiębiorców jest duże. Widać to zarówno po generatorze wniosków dostępnym na stronie internetowej banku, jak i po pytaniach, które firmy kierują do BGK — podkreśla Tomasz Burczyński, dyrektor biura kredytu technologicznego w BGK. Popyt na granty w poprzednich trzech naborach też był duży. Po wsparcie najczęściej sięgały firmy, m.in. z branż budowlanej, chemicznej i maszynowej. Na 1364 złożonych wniosków aż 460 otrzymało premię technologiczną. To dobry wynik w porównaniu z innymi programami wspierającymi innowacyjne wdrożenia. Bogusława Mazurek, dyrektor w dziale doradztwa biznesowego i zarządzania innowacjami w Crido Taxand, zwraca uwagę na sposób ubiegania się o dotacje, który jest inny niż w programie „Badania na rynek” czy w podobnych konkursach z regionalnych programów operacyjnych.

— W pierwszej kolejności przedsiębiorca musi złożyć wniosek do banku komercyjnego o udzielenie kredytu technologicznego. Dopiero po uzyskaniu promesy lub zawarciu warunkowej umowy kredytowej może ubiegać się o dofinansowanie w BGK — tłumaczy Bogusława Mazurek. Co ważne, w momencie składania wniosku planowana technologia musi być już gotowa do wprowadzenia. Na granty nie mogą liczyć rozwiązania będące dopiero na etapie opracowywania. W nowej odsłonie konkursu BGK zrezygnował z oceny formalnej. Przedsiębiorca musi spełnić tylko wytyczne odnoszące się do kompletności, formy i terminu złożenia wniosku o dofinansowanie. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

BGK

Puls Biznesu

Puls Firmy / Czwarta szansa na premię z BGK