Czwartek na GPW w barwach czerwieni

GRA
opublikowano: 10-02-2011, 13:21

Czwartkowa sesja przynosi przecenę. WIG20 traci ponad 1 proc., zniżkuje też mWIG40. Rośnie City Interactive. Wśród blue-chipów zwraca uwagę wzrost kursu CEZ, o 1,2 proc. Najmocniej tanieje z  kolei Pekao – o 2,5 proc.

Tanieje PKN Orlen (-0,4 proc.), który ogłosił wyniki wyraźnie lepsze od tych sprzed roku, ale zgodne z oczekiwaniami. W czwartym kwartale Orlen miał 541 mln zł zysku netto przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej. W całym 2010 roku zysk wyniósł 2,37 mld zł.

„Widać wyraźną poprawę efektywności operacyjnej, zwłaszcza od strony zwiększenia wykorzystania mocy przerobowych oraz wolumenów sprzedaży. Poprawa otoczenia makro oraz wprowadzenie działań optymalizacyjnych pozwoliło na wypracowanie przyzwoitych wyników za cały 2010 r., które będzie jednak trudno powtórzyć w roku bieżącym – zauważa w dzisiejszym komentarzu Monika Kalwasińska, analityk DM PKO BP.

Zgodnie z oczekiwaniami wypadły też wyniki Kredyt Banku (+2 proc.). Grupa miała w czwartym kwartale ubiegłego roku 57 mln zł zysku netto, a rok wcześniej było to 20,1 mln zł. Po czterech kwartałach zysk wynosił 185,9 mln zł, wobec 34,5 mln zł rok wcześniej.

Lepiej od przewidywań wypadły wyniki Banku Handlowego (choć rynek przecenia je o 3 proc.). Wstępny skonsolidowany zysk netto w 2010 r. wyniósł 754,8 mln zł i wzrósł o 50 proc. w stosunku do zysku z 2009 r. Skonsolidowany zysk brutto wyniósł 942,6 mln zł i wzrósł o 44 proc.

Na szerokim rynku liderem jest City Interactive, które zyskuje prawie 7 proc. Wczoraj firma ogłosiła, że zamierza inwestować w firmy produkujące gry na iPhone’y.

Wysoko są też akcje Dolnośląskich Surowców Skalnych. Spółka ma już raport z wynikami badań mineralogicznych złoża migmatytu i amfibolitu Piława Górna. „Otrzymana analiza potwierdza, że zawartość minerałów tytanu w złożu Piława Górna daje wysokie prawdopodobieństwo możliwości komercyjnego ich wykorzystania” – napisał zarząd w komunikacie.

DSS zamierza wystąpić o udzielenie mu koncesji na rozpoznanie tego złoża. Prace powinny zakończyć się w II półroczu 2011 r.

Na 4-proc. plusie jest Boryszew, który podpisał kolejną umowę o zachowaniu poufności z administratorem procesu sprzedaży spółki z branży automotive. Spółka otrzymała już memorandum informacyjne i rozpoczęła analizę ekonomiczną firmy.

Stabilny jest KOV (0 proc.), który szykuje się do drugiego etapu programu poszukiwawczego Bloku M w Brunei Darussalam.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane