Czwarty dzień spadku cen gazu w Europie

opublikowano: 01-09-2022, 11:26
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Gaz ziemny nadal tanieje w Europie po tym jak pod koniec ubiegłego tygodnia jego cena biła rekordy, informuje Bloomberg.

Gaz ziemny z październikowych kontraktów tanieje w czwartek przed południem na platformie TTF o 6,7 proc. do 223,90 EUR za 1 MWh. Niecały tydzień temu „błękitne paliwo” notowane było po ponad 346 EUR.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Spadek ceny tłumaczony jest szybszym niż oczekiwano wzrostem zapełnienia magazynów gazu w Europie, a także planami wprowadzenia przez Unię Europejską limitów cen gazu i energii. Analitycy Citigroup napisali w raporcie, że nawet gdyby dostawy gazu z Rosji zostały wstrzymane po wrześniu, nagromadzone zapasy mogą obniżyć „percepcję ryzyka” przy ograniczeniu popytu o 10 proc. i kontynuowanym dużym imporcie LNG. Zwrócili uwagę, że konsumpcja gazu w Europie spadła o 12 proc. w sierpniu w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane