Czy banki centralne nas zaskoczą?

Anna Jacewicz
opublikowano: 04-12-2008, 10:06

Wydarzeniem dzisiejszego dnia będą decyzję Banku Anglii i Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych. Oczekuje się, że banki zdecydują się na kolejny duży krok w celu stymulacji gospodarki i istotnie obniżą koszt pieniądza na dzisiejszym posiedzeniu.

Ostatnio BoE zaskoczył rynek skalą obniżki, decydując się na dość desperackie posunięcie w celu ochrony gospodarki brytyjskiej przed wydłużonym okresem recesji. Analitycy oczekują tym razem cięcia stóp  o 100pb do poziomu 2,0%, co dodatkowo nie będzie sprzyjać walucie brytyjskiej do czasu publikacji decyzji.  Równie ważne będą ewentualne towarzyszące decyzji komentarze, które mogą okazać się bardzo pomocne w określeniu przyszłych działań MPC. Rynek oczekuje, że ECB okaże się bardziej powściągliwy w swoich posunięciach i zdecyduje się na obniżkę o 50pb, pomimo istotnego w ostatnim czasie spadku inflacji CPI, jak również pogarszającej się sytuacji na rynku pracy. Spodziewamy się, iż w oczekiwaniu na komunikaty euro i funt mogą pozostać słabsze.

Przyzwyczailiśmy się już do słabych fundamentów napływających z gospodarki amerykańskiej, tak więc wczorajsze złe dane nie przyczyniły się do pogorszenia nastrojów na rynkach akcji, a wręcz przeciwnie. Sesja w USA zakończyła się wzrostowo.  Tak więc dość nieoczekiwana może okazać się reakcja rynku na piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Dolar w dalszym ciągu pozostaje stosunkowo mocny. Istotna poprawa sentymentu na giełdach powinna przełożyć się na ruch korekcyjny na dolarze, mając na uwadze, iż indeks dolarowy zbliża się do istotnych oporów geometrycznych.

EURPLN
Dłuższa konsolidacja w okolicy 3,80 i utrzymywanie się w ciągu ostatnich dni powyżej 100-okresowej średniej na wykresie godzinowym przyczyniły się w konsekwencji do osłabienia złotego. Kurs obecnie zbliża się w okolice maksimów z połowy listopada tego roku. Przełamanie oporu na poziomie 3,90 otworzy drogę na eurozłotym w kierunku 4,0. Istotna strefa wsparcie znajduje się w rejonie 3,78-3,80, natomiast najbliższy opór znajduje się w rejonie 3,9660/70.
Dziś prezes NBP powiedział, że jest szansa iż RPP odejdzie od tradycji nieobniżania stóp w grudniu.  

EURUSD
Euro znajduje się pod presją w oczekiwanie na decyzje ECB, zbliżając się tym samym do najbliższego wsparcia na poziomie 1,2600. Nie spodziewamy się silniejszych ruchów na tej parze w momencie ogłoszenia decyzji w sprawie stóp, gdyż powinna być już ona w cenach. Gwałtowniejsza reakcja mogłaby nastąpić jedynie w wyniku decyzji odbiegających od oczekiwań. Istotną strefę wsparcia stanowi strefa 1,25-1,2560, natomiast opór wyznacza 38,2% zniesienia fib całości spadków z poziomu 1,3081 w okolicy 1,2760.

GBPUSD
Rząd brytyjski przyjął sobie za cel próbę ochrony gospodarki brytyjskiej przed wydłużonym okresem recesji. Perspektywy dla waluty brytyjskiej również nie są najlepsze. GBP znajduje się pod silną presją sprzedających, zbliżając się w dość szybkim tempie do istotnego wsparcia na poziomie 1,4550. GBP może pozostawać słabszy do czasu ogłoszenia decyzji BoE odnośnie stóp. Najbliższy opór widzielibyśmy na poziomie 1,4800.


USDJPY
Od początku grudnia tego roku USDJPY znajduje się w bardzo wąskim zakresie wahań 92,50-93,60, konsolidując się w oczekiwaniu na piątkowe dane z rynku pracy w USA. Taka konsolidacja powinna zaowocować silnym ruchem wkrótce. Utrzymująca się niepewność sprzyja stopniowemu umacnianiu się waluty japońskiej. Strefa wsparcia to poziomy 91,00-92,00, natomiast istotny opór wyznacza linia poprowadzona po ostatnich maksimach lokalnych.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Jacewicz

Polecane