Czy Fed doleje paliwa do wzrostów?

Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych, XTB
opublikowano: 16-12-2020, 09:05

Pomimo mieszanej sesji azjatyckiej sytuacja na rynkach jest dzisiaj całkiem pozytywna. Rynki nie wydają się bardzo bać tego, że coraz większa liczba krajów wprowadza bardzo restrykcyjne działania związane z koronawirusem. Obecnie jednym z ważniejszych wydarzeń tego tygodnia oraz w zasadzie końcówki roku jest jutrzejsza decyzja Fed. Czy amerykańscy bankierzy dodadzą nowego paliwa do wzrostów? Czy jednak doprowadzą do zawiązania kolejnej mniejszej lub większej korekty na rynkach, pomimo rozpoczętych szczepień oraz wciąż możliwego Rajdu Św. Mikołaja.

Decyzja Rezerwy Federalnej w sprawie polityki monetarnej jest najważniejszym wydarzeniem końca tego roku. Z drugiej strony wciąż mamy niepewność dotyczącą Brexitu, choć koniec końców w tym wypadku wszystko powinno skończyć się pozytywnie. Na razie jednak brak jest przełomu w tej sprawie. Wracając jednak do Fedu, oczekiwania wskazują, że bank centralny USA zdecyduje się na dodatkowe luzowanie w postaci zwiększonego programu QE. Jak wobec tego zwiększy „nielimitowany” program? Może to zrobić poprzez zwiększenia tempa skupów, zwiększenie spektrum instrumentów, które skupuje lub skupić się na kontrolowaniu krzywej rentowności. W tym wypadku takie działanie raczej zostało wykluczone w ostatnich miesiącach, ale wciąż jednak pozostaje względnie silnym dostępnym narzędziem, które pobudziłoby rynek do większego apetytu na ryzyko. Z pewnością Fed będzie chciał w jakiś sposób działać, biorąc pod uwagę ostatnie dosyć mieszane dane z rynku pracy, które pokazały wzrost ilości wstępnych bezrobotnych. Pomimo tego, że szczepienia rozpoczęły się również w USA, zakończenie restrykcji wydaje się być jeszcze dosyć odległe, co będzie powodowało, że rynek będzie liczył na działania ze strony Fed, ale również na rychłe działania ze strony amerykańskiej administracji. Jeśli nie uda się nic zrobić jeszcze w tym roku, nieco łatwiej powinno być w roku przyszłym, wraz z zaprzysiężeniem Joe Bidena na prezydenta USA.

Dzisiaj w trakcie sesji na GPW widać było dalsze odrabianie strat przez CD Projekt, który domknął wczorajszą lukę spadkową meldując się w okolicach 320 zł za akcje. Z drugiej strony coraz większa liczba instytucji zdecydowała się na zmianę swoich rekomendacji, pokazując niezadowolenie ze strony graczy gry Cyberpunk 2077, w szczególności w wersji na konsole. Akcje spółki nieco straciły od szczytu we wspomnianych okolicach i w dużej mierze dalsze losy będą zależały od szybkości oraz skuteczności „łatek” do gry. Dzisiaj WIG20 rósł, tuż przed godziną 16:00 na poziomie 0,44%. DAX z kolei zyskiwał niemal 1%, natomiast na Wall Street wzrosty na indeksach wynosiły w okolicach 0,6-0,7%.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane