Czy jazz to, czy nie jazz

Robert Buczek
opublikowano: 13-10-2006, 00:00

Świat wpółczesnej muzyki gmatwa się: jazzmani flirtują z rockiem, rockmani stroją się w piórka jazzmanów, folk wciska się i do rocka i do jazzu, improwizacja — będąca domeną jazzmanów — interesuje już rzesze muzyków, „wybijając” się na autonomiczny styl, określany jako „nowa muzyka improwizowana”. Zacierają się granice między wyrafinowanym, koncertowym jazzem a muzyką koncertową o europejskim rodowodzie — po scenach świata grasują kapele, spędzające krytykom sen z oczu swą muzyką, której nijak nie daje się nazwać, zdefiniować, zaszufladkować.

Jedną z takich kapel, którą trudno włożyć w stylistyczne ramy, jest The Hub. Zespół tworzą: saksofonista Dan Magay, basista Tim Dahl oraz perkusista Sean Noonan. W muzyce The Hub ważna jest improwizacja, ale nie postępuje ona zgodnie z jazzowymi zasadami. Odważne akcje saksofonisty, który dobywa z instrumentu czasami porażającą feerię dźwięków, stojących dokładnie w poprzek regułom wykładanym w konserwatoriach, mogą wywoływać skojarzenia z rewoltą free jazzu lat 60., ale gdy się dokładniej wsłuchać, bliższe są poczynaniom heavymetalowych gitarzystów. Rytmy mają dosadny, rockowy charakter, ale poziom skomplikowania współpracy muzyków sekcyjnych zdecydowanie wykracza poza rockowe ramy, nie mówiąc już o tym, co się dzieje na linii sekcja — saksofon. Oryginalne jest także brzmienie zespołu, w którym zaciera się granica między instrumentami akustycznymi i elektrycznymi.

The Hub koncertował w Polsce już kilkakrotnie, za każdym razem wzbudzając żywe zainteresowanie publiczności oraz... zupełny brak zainteresowania u krytyków. Zapewne podobnie będzie i tym razem, tym bardziej że zespół wystąpi w specjalizującym się w muzycznych „odlotach” krakowskim klubie Re. Koncert rozpocznie się 17 października o godz. 20.00.

Warto też wybrać się 14 października do Katowic, by w Hipnozie — jednym z najprężniej działających polskich klubów jazzowych — posłuchać występu zespołu The Jamie Saft Blues Explosion. Początek godz. 20.00.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Buczek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy