Czy są dotacje na otwarcie sklepu?

11-08-2010, 06:00

Chcesz zdobyć dotacje ale nie wiesz jak? Masz wątpliwości, który konkurs jest dla Twojej firmy? Wyślij pytanie na eurokasa@pb.pl. Zdobędziemy dla Ciebie odpowiedź eksperta.

Pytanie Czytelniczki "Pulsu Biznesu":

Chciałabym otworzyć sklep, restaurację i małą pocztę w niewielkiej miejscowości. Nie prowadziłam nigdy działalności gospodarczej. Czy jest szansa na dotację lub kredyt? Ewentualnie czy mój mąż, który prowadzi już działalność gospodarczą mógłby uzyskać dotację?

Odpowiada Rafał Fabiszewski, dyrektor ds. inwestycyjnych w Europejskim Centrum Przedsiębiorczości:

Otrzymanie dotacji na tego typu inwestycje bezpośrednio z funduszy unijnych zarówno z programów regionalnych i krajowych będzie bardzo trudne. Sugerujemy, aby w tym przypadku skontaktować się z Urzędem Pracy, który posiada wydzieloną pulę środków pieniężnych dla osób chcących rozpocząć własną działalność. W tym przypadku otrzymana kwota nie może być wyższa niż 18 tys. , ale plusem jest, że są to środki bezzwrotne. Innym rozwiązaniem może być odszukanie podmiotu, który otrzymał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (Program Operacyjny Kapitał Ludzki, działanie 6.2) na: „Wsparcie oraz promocję przedsiębiorczości i samozatrudnienia” i udzielania wsparcia osobom, które chcą rozpocząć własny biznes.
Dla przykładu w woj. mazowieckim Europejskie Centrum Przedsiębiorczości Sp. z o.o. prowadzi nabór do projektu pt.: „Udany start w biznes”, którego celem jest wsparcie rozwoju przedsiębiorczości i samozatrudnienia na terenach wiejskich i miejsko-wiejskich województwa mazowieckiego poprzez pomoc szkoleniowo-doradczo-finansową. Projekt skierowany jest do osób bezrobotnych i pracujących, pragnących założyć i prowadzić własną działalność gospodarczą. W tym przypadku, na podstawie przygotowanego biznes planu oraz w drodze konkursu uczestnicy otrzymają dotację na prowadzenie działalności gospodarczej w wysokości do 40 tys. zł oraz uzyskają wsparcie pomostowe przez 6 miesięcy po 1 tys. zł i wsparcie w formie specjalistycznych szkoleń oraz doradztwa indywidualnego.
Wykaz wszystkich firm realizujących tego typu projekty na terenie kraju dostępny jest na stronach internetowych Jednostek Wdrażających VI Priorytet, działanie 6.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (często są to Wojewódzkie Urzędy Pracy).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Czy są dotacje na otwarcie sklepu?