Czy są dotacje na rozszerzenie działalności?

opublikowano: 14-02-2011, 11:06

Chcesz zdobyć dotacje ale nie wiesz jak? Masz wątpliwości, który konkurs jest dla Twojej firmy? Wyślij pytanie na eurokasa@pb.pl. Zdobędziemy dla Ciebie odpowiedź eksperta.

Pytania Czytelników "Pulsu Biznesu":

Bogusława Mazurek, Accreo Taxand
Bogusława Mazurek, Accreo Taxand
None
None

1. Mam 23 lata, 6 miesięcy temu założyłem działalność gospodarczą, zajmuję się sprzedażą odzieży oraz artykułów plastycznych. Czy mając już działalność gospodarczą mogę ubiegać się o dofinansowanie m.in. zakupu kasy fiskalnej, mebli oraz oświetlenia? 

2. Czy są dotacje na rozszerzenie działalności gospodarczej (w moim przypadku sklepu o salon fryzjerski i kosmetyczny i adaptację i modernizację budynku mieszkalnego na ten cel)?


Odpowiada Bogusława Mazurek, Accreo Taxand:

Bezzwrotnych środków pomocowych na rozwój przedsiębiorstwa należałoby szukać w Regionalnym Programie Operacyjnym (RPO) odpowiednim dla województwa, w którym zarejestrowana jest Państwa działalność.
Przykładowo, dla województwa Mazowieckiego jest to Działanie 1.5 „Rozwój przedsiębiorczości”, które służy rozbudowie istniejących firm. Jeśli działalność jest zlokalizowana na obszarze gminy wiejskiej lub wiejsko-miejskiej (max. 5 tyś mieszkańców) i zatrudnia mniej niż 10 osób, to możliwe jest również uzyskanie wsparcia z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Działanie 3.1.2 - „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw”. Wymaga to jednak posiadania wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (dla spółek prawa handlowego) lub w przypadku osoby fizycznej wpisu do krajowego systemu ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

Należy jednak pamiętać, że Fundusze Unijne ukierunkowane są na podnoszenie konkurencyjności przedsiębiorstw poprzez realizację nowych inwestycji. Zatem zakup podstawowych środków niezbędnych do prowadzenia działalności (kasy fiskalnej, mebli oraz oświetlenia) nie spełnia tego kryterium.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane