Czy sądom ubędzie spraw o długi

opublikowano: 28-08-2019, 22:00

Windykatorzy prognozują duży wzrost kosztów postępowań związanych z odzyskiwaniem wierzytelności.

Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.) z lipca może przyczynić się do wzrostu znaczenia windykacji polubownej. Tak zmiany, które zaczną obowiązywać w listopadzie, ocenia Polski Związek Zarządzania Wierzytelnościami (PZZW).

— Nowelizacja wprowadza wiele zmian w trybie i zasadach dotyczących postępowania sądowego. Szczególną uwagę wzbudza kilkukrotny wzrost opłat sądowych w postępowaniu uproszczonym i likwidacja zwrotu trzech czwartych kosztów poniesionych przez wierzycieli w przypadku uprawomocnienia się nakazu zapłaty. Zgodnie z obowiązującym prawem uzasadnienie od wyroku wydawane jest na bezpłatny wniosek. Na skutek nowelizacji k.p.c. w takiej sytuacji każdorazowo będzie pobieranych 100 zł opłaty — wyjaśnia Dariusz Sikora, pełnomocnik ds. legislacyjnych PZZW i firmy Intrum.

Zwraca uwagę, że ustawodawca wprowadził nową matrycę kosztów sądowych, pociągającą ze sobą podwyżki od 150 proc. do nawet 1500 proc. Ponadto nowela uzależnia doręczenie powództwa od usług komornika sądowego, który ma pobierać za to nawet 140 zł.

— Przedsiębiorcy wkraczający na drogę sądową dla odzyskania należnych płatności będą musieli zmierzyć się więc z nowymi opłatami — mówi Dariusz Sikora.

Przewiduje, że na skutek nowej matrycy opłat sądowych w sprawach cywilnych przybędzie spraw związanych z dochodzeniem należności, które będą pozytywnie finalizowane na etapie polubownym, zwiększając tym samym znaczenie windykacji pozasądowej.

— Polega ona na odzyskiwaniu należności bez oddania sprawy do sądu i angażowania komorników. Windykacja polubowna jest prowadzona w relacji między przedsiębiorcami i na tym etapie wierzyciel nie ponosi opłat sądowych, a i dłużnika nie obciążają dodatkowe wydatki. Ponadto, dzięki sformułowanej w kodeksie cywilnym zasadzie swobodnego kształtowania stosunku prawnego, obie strony mogą porozumieć się co do formy, sposobu, terminu i charakteru spłaty należności — mówi Marcin Nakielski z firmy Alektum, członek Rady PZZW.

Jego zdaniem stronom zależy głównie na porozumieniu. Długi mogą zostać rozłożone na raty dopasowane do sytuacji kontrahenta, co raczej nie byłoby możliwe, jeżeli wierzyciel zdecydowałby się pominąć windykację polubowną i wszcząć postępowanie sądowe, w którym opłata, koszty zastępstwa procesowego i czynności komorniczych spadają na dłużnika.

— Po wejściu w życie nowelizacji koszty mogą wynosić nawet do 30 proc. wartości zasądzonej należności — zauważa Dariusz Sikora.

Przepisy nakazują komornikowi działanie w granicach przepisów dotyczących postępowania egzekucyjnego, co utrudnia swobodne porozumienie się z dłużnikiem.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane