Czy warto sięgnąć po akcje

JAROSŁAW ANTONIK członek zarządu KBC TFI S.A.
15-10-2012, 00:00

Komentarz KBC TFI

Działania głównych banków centralnych w obliczu kryzysu doprowadziły do sytuacji, kiedy w USA i w strefie euro stopy procentowe są na bezprecedensowo niskim poziomie. Dotyczy to nie tylko oficjalnych stóp procentowych, ale także rentowności obligacji amerykańskich i niemieckich, które spadły poniżej inflacji, ponieważ inwestorzy uważali je za „bezpieczną przystań”. Czy nadal muszą się w niej chronić i realnie tracić na swoich inwestycjach?

Banki centralne dały dowód swojej determinacji w walce z kryzysem. Można spekulować przeciwko jednemu krajowi, jednak żaden inwestor nie wygra z prasami drukarskimi EBC i Fedu. Stopy procentowe przez dłuższy czas pozostaną nisko i aby osiągnąć zysk, trzeba wziąć więcej ryzyka.

Czy warto pomimo kryzysowych nastrojów sięgnąć po akcje?

Przez ostatnie lata zysk na akcję amerykańskich spółek rósł szybciej niż indeksy giełdowe. Podstawowy wskaźnik atrakcyjności inwestycyjnej cena/zysk dla globalnego rynku akcji jest na poziomie około 12. To połowa tego, co było w latach 1999-2000. Stopa dywidendy w USA i strefie euro znacznie przekracza rentowności obligacji amerykańskich i niemieckich. Do tego globalna gospodarka nie jest bez szans. Okres tańszej energii nadchodzi. Inne kraje, w tym Chiny, chcą powtórzyć sukces gazu łupkowego a USA rozszerzyć jego wydobycie, aby pozyskiwać tym sposobem ropę. Wysokie ceny tego surowca oraz rozwój technologiczny spowodował, że do tej pory nieosiągalne złoża stały się dostępne. Dodatkowo, odkryto nowe. Chociaż Azja — główny motor światowej ekonomii, spowalnia, to jej konsument rośnie w siłę, stabilizując wzrost. Nawet rynek nieruchomości w USA, pierwsze źródło kryzysu, przejawia oznaki życia.

Materiał ma charakter promocyjny i nie stanowi usługi doradztwa inwestycyjnego ani rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe. Inwestycja w fundusze wiąże się z ryzykiem, fundusze nie gwarantują osiągnięcia celu inwestycyjnego. Przed inwestycją należy zapoznać się z dokumentami funduszu, które są dostępne na www.kbctfi.pl W/w propozycja nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 kodeksu cywilnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JAROSŁAW ANTONIK członek zarządu KBC TFI S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Czy warto sięgnąć po akcje