Czynsze rosną wolniej niż ceny mieszkań

opublikowano: 29-11-2018, 22:00

Wzrost cen nieruchomości powoduje, że zmniejsza się opłacalność inwestycji w mieszkania na wynajem.

Jak wynika z analizy platformy Rentier.io, ceny sprzedaży jednego metra kwadratowego mieszkania, liczone dla 7 miast, tj. Gdańska, Katowic, Łodzi, Krakowa, Wrocławia, Poznania i Warszawy, zwiększyły się przez ostatni rok średnio o 12,49 proc. Co prawda stawki wynajmu również idą w górę, jednak wolniej niż ceny — w tym samym czasie urosły średnio o 8,57 proc. Rentowność inwestycji w wynajem (ROI) nieruchomości obniżyła się średnio o 0,27 pkt. proc. Nie wszędzie jednak wskaźnik ROI maleje. Na przykład w Łodzi zwrot z inwestycji wzrósł w tym czasie nawet o 0,91 pkt. proc. (stawki najmu poszły w tym czasie w górę aż o 30 proc., a ceny mieszkań „tylko” o 16,32 proc.). W odróżnieniu od pozostałych miast nieznacznie też obniżyła się opłacalność kupowania mieszkań na wynajem we Wrocławiu (o 0,04 pkt. proc.).

Największe obniżenie ROI zanotowały Poznań (-1 pkt. proc.) i Kraków (-0,67 pkt. proc). Opłacalność kupowania mieszkań na wynajem zmienia się też w zależności od powierzchni tych lokali. Na przykład w segmencie mniejszych mieszkań (30-40 mkw.) średnie ceny sprzedaży urosły o 8,99 proc., a stawki najmu o 10,71 proc. Zwrot z inwestycji w tego typu lokale wzrósł więc w ciągu roku średnio o 0,11 proc. Jednak o takim wyniku zadecydowały rynki łódzki, gdzie opłacalność inwestycji w małe mieszkania wzrosła aż o 2,16 pkt. proc. oraz gdański (0,85 pkt. proc.).

0,27 pkt. proc. O tyle przez rok zmalała w Polsce opłacalność inwestowania w mieszkania na wynajem.

7,45 proc. Tyle średnio wynosił zwrot z inwestycji (ROI) brutto w metr kwadratowy mieszkania na wynajem w 7 głównych miastach w Polsce w listopadzie 2018 r. według Rentier.io.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy