DaimlerChrysler sprzedaje MTU

Tadeusz Stasiuk
29-12-2005, 00:00

Niemiecko-amerykański potentat motoryzacyjny DaimlerChrysler (DCh)sprzedaje MTU, oddział wytwarzający silniki dla statków, elektrowni, czołgów i samochodów ciężarowych. Nabywcą jest szwedzka firma EQT specjalizująca się w wykupach menedżerskich. Zadeklarowała ona wsparcie finansowe, które pomoże MTU w ekspansji zagranicznej. Przychody MTU, firmy zlokalizowanej w Friedrichshafen w 2004 r. wyniosły 1,35 mld EUR. Zatrudnia ona około 6,7 tys. pracowników.

DCh oczekuje, ze transakcja o wartości 1,6 mld EUR zwiększy zysk operacyjny spółki o blisko 400 mln EUR, a na poziomie netto o 300 mln EUR. Umowa ma zostać sfinalizowana w I kwartale 2006 r. Uzyskane tą drogą środki przeznaczone zostaną na odprawy dla zwalnianych pracowników Mercedesa. Pochłoną one około 950 mln EUR.

Mimo oczekiwanych protestów ze strony związków zawodowych w MTU, które są przeciwne tego typu inwestorom, giełdy pozytywnie przyjęły decyzję DaimlerChryslera. Wycena akcji na parkiecie we Frankfurcie rosła w środę o ponad 1,5 proc., zwiększając tegoroczną stopę zwrotu z inwestycji w te walory do około 22 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DaimlerChrysler sprzedaje MTU