Daj swoim menedżerom dostęp do BI

opublikowano: 12-07-2016, 22:00

W gąszczu danych łatwiej poruszać się dzięki systemom, które przekształcają je w konkretną wiedzę. Firmy już o tym wiedzą.

Polskie firmy są coraz bardziej smart — wdrażają do swoich struktur inteligentne rozwiązania, które pomagają im rozwijać biznes. Pomocne w tym działaniu są aplikacje działające w chmurze oraz analityka biznesowa, nazywana Business Intelligence (BI). Jest to proces przekształcania danych w wiedzę, do którego, według Gartnera, do 2017 r. będzie miało dostęp większość menedżerów.

— Wiele firm zdecentralizowało zarządzanie, przekazując często strategiczne decyzje na poziom menedżerski, w związku z czym zainteresowanie firm raportowaniem w czasie rzeczywistym rośnie. Samoobsługowe systemy klasy BI pomagają szybko analizować wybrane obszary biznesu i umożliwiają podejmowanie decyzji mających wpływ na wzrost lub spadek sprzedaży, obniżenie poziomu kosztów czy zwiększenie przychodów. Rozwiązania te są coraz bardziej przystępne dla użytkowników nieposiadających wiedzy informatycznej, coraz prostsze w obsłudze, intuicyjne, jak również niewymagające budowania kosztownej infrastruktury — przekonuje Jakub Kot z Dealavo. Wartościami, które najczęściej są mierzone w firmach, są sprzedaż, koszty, efektywność i marżowość.

Nie w każdej firmie, szczególnie z sektora MSP, są specjaliści, którzy zajmują się analityką. Z tego względu intuicyjne narzędzia dostarczające informacje zrozumiałe nie tylko dla analityków będą coraz bardziej pożądane. Ponad 86 proc. menedżerów z największych firm na świecie przyznaje, że tempo zmian technologicznych w ich organizacjach istotnie przyspieszyło w ostatnich trzech latach. Jednocześnie 58 proc. z nich jest zdania, że w kolejnych trzech tempo zmian będzie jeszcze bardziej zauważalne — czytamy w najnowszym raporcie Deloitte Digital. Jak przekonuje Robert Tomaszewski, wiceprezes Motabi, narzędzia tego typu są skrajnie intuicyjne.

— Żeby zacząć z niego korzystać, nie jest potrzebne żadne szkolenie. Druga kwestia to bardzo krótki czas wdrożenia. Już po pierwszych dwóch tygodniach nasi klienci pracują na pierwszych zestawieniach. A po trzecie, integrujemy dane z różnych źródeł. W organizacji często tych źródeł jest bardzo dużo, np. pliki w Excelu, bazy, hurtownie, systemy informatyczne — komentuje Robert Tomaszewski. Dla 27 proc. respondentów, według nadania Tech Targets 2016 IT Priorites Survey, jako priorytet IT jest właśnie wdrożenie systemów BI. Nie bez znaczenia jest także fakt, że w firmach pracuje coraz więcej milenialsów, dla których rozwiązania IT i internet nie stanowią najmniejszej bariery, wręcz przeciwnie — są podstawowym narzędziem pracy.

Tym bardziej że w ciągu najbliższych 10 lat będą oni stanowić aż 75 proc. wszystkich pracowników na świecie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane