Dane makro wsparły wzrost indeksów na azjatyckich giełdach

opublikowano: 15-01-2007, 07:51

Udanie rozpoczęli nowy tydzień inwestorzy z azjatyckich giełd.

Udanie rozpoczęli nowy tydzień inwestorzy z azjatyckich giełd.

Dzięki optymistycznym sygnałom z amerykańskiej gospodarki, gdzie najwięcej od pięciu miesięcy wzrosła sprzedaż detaliczna oraz wzrostowi zamówień przemysłowych w Japonii, część parkietów wspięła się na historyczne maksima (np. australijska giełda). Aprecjację indeksów napędzały rosnące wyceny czołowych eksporterów z Dalekiego Wschodu, którzy gros swoich zysków generują na północnoamerykańskim rynku.

W Tokio, na największym rynku tego regionu świata, indeks Nikkei 225 zyskał 0,9 proc. Dużym powodzeniem cieszyły się w Japonii papiery banków. Pojawiły się spekulacje, że tamtejszy bank centralny jeszcze w tym tygodniu podniesie stopy procentowe, co powinno pozytywnie przełożyć się na wyniki pożyczkodawców. Na fali tych doniesień zwyżkował m.in. kurs papierów Mitsubishi UFJ Financial Group. Znaczące wzrosty stały się również udziałem największych producentów samochodów z Toyota Motor i Hondą na czele. Nadzieje związane ze sprzedażą najnowszej konsoli do gier Playstation 3 wsparły z kolei kwotowania papierów Sony Corp.

W Seulu dobra passa nie opuszczała walorów Samsung Electronics, największego południowokoreańskiego eksportera. Kurs zyskiwał momentami około 2 proc.

WST

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane