Danina Sasina idzie do kosza

opublikowano: 12-10-2022, 18:51
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Według radia RMF FM rząd rezygnuje z pomysłu wprowadzenia podatku od nadwymiarowych zysków. Jego autor, Jacek Sasin, ma jeszcze nadzieje.

Doniesienia o pomyśle Jacka Sasina, wicepremiera i ministra aktywów państwowych, na opodatkowanie nadmiarowych zysków zatrzęsły ostatnio warszawską giełdą. Notowania wielu spółek spadły o kilkanaście procent, a analitycy szacowali, że emitenci z GPW będą musieli uiścić co najmniej 11 mld zł dodatkowego podatku.

Podatek narzędziem.
Podatek narzędziem.
Z pomysłem podatku od nadmiarowych zysków Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych, wyszedł w szczytowym momencie konfliktu jego frakcji z frakcją premiera Mateusza Morawieckiego. Szczyt za nami, premier pozostał na stanowisku, a projekt idzie do kosza.
Marek Wiśniewski

Pomysł ogłoszony pod koniec września zakładał nałożenie podatku w wysokości 50 proc. od zysków tych firm, które w 2022 r. poprawiły marżę brutto w porównaniu ze średnią z lat 2018-19 i 2021. Podatek miały zapłacić wszystkie firmy zatrudniające co najmniej 250 osób i osiągające obroty przekraczające 50 mln EUR.

Założenia projektu Jacka Sasina nie zostały wciąż oficjalnie upublicznione. Tymczasem, jak donosi RM FM, projekt trafi do kosza, bo… jest już niepotrzebny. Ostatnie zmiany legislacyjne wprowadzane przez Ministerstwo Klimatu i częściowo zamrażające ceny prądu oraz ustalające maksymalną cenę dla małych i średnich firm, a także dla samorządów, szkół i szpitali, już pozbawiają spółki energetyczne części zysku.

Sam Jacek Sasin nie grzebie jeszcze swojego projektu.

“Analizujemy jeszcze w Ministerstwie Aktywów Państwowych, czy nie warto jeszcze w zmienionej formie wrócić do tych rozwiązań. W najbliższym czasie będziemy o tym informować" - powiedział PAP wicepremier.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane