Dariusz Miłek przetestuje Jessikę w Lesznie

Sylwester Sacharczuk
opublikowano: 19-05-2011, 00:00

Inwestycja Dariusza Miłka w Lesznie będzie pierwszym w Europie projektem finansowanym z inicjatywy Jessica.

Dzięki unijnej pożyczce właściciel NG2 buduje Galerię Goplana

Inwestycja Dariusza Miłka w Lesznie będzie pierwszym w Europie projektem finansowanym z inicjatywy Jessica.

Dariusz Miłek, twórca potęgi NG2 (dawniej CCC, czyli obuwniczego giganta z Polkowic), coraz częściej spogląda w stronę deweloperki. Pierwsze (i udane) przedsięwzięcia już za nim. Były kolarz wybudował wielkie centrum handlowe w Lubinie i zaplanował kolejną galerię w Lesznie. I właśnie dostał na nią unijną pomoc — wczoraj spółka Goplana MGC Inwest, w której Miłek jest głównym udziałowcem, podpisała pierwszą w Europie umowę dotyczącą inicjatywy Jessica. Dzięki niej deweloper zdobył około 60 mln zł wsparcia na rewitalizację byłych fabryk Goplany i Metalplastu w Lesznie. W miejscu zniszczonych budynków stanie nowoczesna Galeria Goplana za 200 mln zł.

— Lokalizację wybraliśmy dwa lata temu. Bardzo się cieszę, że zdobyliśmy unijne wsparcie, bo ono znacznie ułatwi realizację inwestycji. To będzie dla nas ciekawe wyzwanie — mówi Dariusz Miłek, prezes NG2.

Galeria Goplana w Lesznie będzie mieć trzy kondygnacje, na których znajdzie się 120 lokali handlowo-usługowych i gastronomicznych oraz część rozrywkowa: kino, klub fitness i kręgielnia. Znajdzie się tu także parking na 760 miejsc.

700 miejsc pracy

Galeria budowana w samym sercu Leszna będzie pierwszym w Europie projektem, który zostanie sfinansowany z unijnej inicjatywy Jessica. Głównym celem wsparcia jest rewitalizacja dawnych obszarów przemysłowych i wojskowych. Narzędziem są preferencyjne pożyczki dla inwestorów.

— Kiedy pojawiła się możliwość otrzymania pieniędzy unijnych, prace nad projektem nabrały tempa. Wniosek złożyliśmy w grudniu — i udało się. Ten obiekt daje szanse na 700 miejsc pracy — mówi Lech Chudy, prezes Goplana MGC Inwest.

To właśnie korzyści społeczne inwestycji zdecydowały o przyznaniu finansowania. Oprócz etatów chodzi m.in. o kompleksowe zagospodarowanie terenu, w tym budowę placu miejskiego.

— Ta inwestycja podniesie walory turystyczne i poprawi wizerunek śródmieścia. Stare Miasto, gdzie ma powstać, jest najbardziej zdegradowane i wymaga rewitalizacji — mówi Tomasz Maleszy, prezydent Leszna.

Nie spoczną na laurach

Jessica to szansa na rewitalizację, którą można realizować przez podmioty publiczne, prywatne, jak i w partnerstwie publiczno-prywatnym.

— Jest ona wehikułem, który umożliwia dalszy rozwój miast bez konieczności zwiększania długu sektora publicznego. Wsparcie i preferowanie projektów o charakterze komercyjnym to dobry kierunek. Zmienia sposób myślenia o inwestycjach prowadzonych w miastach i blokuje nierentowne, do których musiałby w przyszłości dopłacać podatnik — mówi Magdalena Zawadzka, ekspert Accreo Taxand.

Budowa galerii ma się rozpocząć jeszcze w tym roku, a jej otwarcie planowane jest na 2013 r. Spółka Dariusza Miłka buduje też galerię Korona Kielce, a niebawem ruszy z Galerią Warmińską w Olsztynie.

— Nie będziemy spoczywać na laurach. Przy kolejnych inwestycjach zamierzamy ponownie walczyć o wsparcie z inicjatywy Jessica —zapowiada Dariusz Miłek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane