DBG ma na nowe projekty 250 mln zł

Katarzyna Kozińska
opublikowano: 28-03-2003, 00:00

DBG Eastern Europe, fundusz inwestycyjny typu private equity, zebrał na nowe projekty 250 mln zł. W ciągu kilku miesięcy inwestor uruchomi pierwszy z nich.

DBG Development Capital Eastern Europe, firma zarządzająca funduszem private equity, zebrała na inwestycje do drugiego już funduszu 62,7 mln EUR. Do końca roku pula zwiększy się do 80 mln EUR. Inwestor już przygotowuje zamknięcie pierwszej transakcji finansowanej z nowych środków. Będzie to firma przemysłowa.

— Jedyna w swojej branży, dlatego do czasu finalizacji transakcji nie mogę ujawnić nawet w jakim działa sektorze. To potrwa kilka miesięcy, bo jako podmiot zagraniczny musimy uzyskać stosowne zgody — mówi Jacek Korpała, partner DBG i dyrektor zarządzający funduszu.

Obszary zainteresowania funduszu to firmy rozwijające się, z opcją wykupu przedsięwzięcia w przyszłości przez zarząd (MBO, MBI).

— Interesują nas także projekty konsolidacyjne i takie, które rokują ekspansję poza kraj. Wybieramy też firmy świadczące usługi — np. logistyczne czy informatyczne — dla innych firm. Nie interesują nas projekty początkujące — wylicza dyrektor Korpała.

Fundusz wchodzi do spółki średnio na okres 3-7 lat. Preferowana wielkość inwestycji w pojedynczy projekt wynosi 3 mln EUR, a maksymalnie 12 mln EUR.

— Niewiele funduszy ma ofertę dla podmiotów, które potrzebują mniejszego wsparcia kapitałowego. Doświadczenie pokazało, że jest to za mało opłacalne — tłumaczy Jacek Korpała.

Z trzech projektów, w które jest obecnie zaangażowany DBG, w tym roku zamierza wyjść z jednego — Państwowego Wydawnictwa Naukowego.

— Do tej spółki weszliśmy w 1998 r. Inwestycja dojrzała już do zamknięcia — dodaje szef DBG.

Przyznaje jednak, że projekt okazał się jednak mniej opłacalny niż się spodziewano.

— Zbudowaliśmy międzynarodową grupę, ale dla wydawnictw nie ma dziś dobrej koniunktury - przekonuje Jacek Korpała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DBG ma na nowe projekty 250 mln zł