Decyzja Fed wsparciem dla złota

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ
opublikowano: 05-05-2022, 11:41
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Wczorajsza sesja na rynku złota została praktycznie zupełnie zdominowana przez wyczekiwanie na decyzję Fed i późniejszą reakcję po tej decyzji. Rezerwa Federalna, zgodnie z oczekiwaniami, podniosła stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Już sam ten fakt sprawił, że notowania amerykańskiego dolara zniżkowały na zasadzie „kupowania plotek i sprzedawania faktów”, wspierając wzrosty cen złota.

Niemniej, dodatkowym impulsem do spadku wartości dolara oraz zwyżki notowań szlachetnych kruszców były zapowiedzi szefa Fed, Jerome Powella, utrzymania umiarkowanie jastrzębiego podejścia do polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych. Powell podkreślił, że Fed nie ma w planach podwyżek stóp procentowych o 75 pkt. bazowych, a proces zacieśniania polityki monetarnej będzie przebiegał w stabilnym tempie.

Nie zmienia to faktu, że wczorajsza podwyżka rzędu 50 pb była i tak największą zwyżką stóp procentowych w USA od 22 lat. Fed jest najbardziej jastrzębi od ponad dwóch dekad, bowiem jest zdeterminowany do walki z inflacją, która w Stanach Zjednoczonych także notuje wieloletnie rekordy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane