Deflacja cen producenckich w Chinach pogłębia się

opublikowano: 15-10-2019, 06:42

Spowolnienie wzrostu produkcji i spadające ceny surowców negatywnie przekładają się na inflację cen producenckich w Chinach. Deflacja ulega pogłębieniu. Sugeruje to, że spowolnienie gospodarcze w Państwie Środka jest coraz większym problemem dla światowej gospodarki.

We wrześniu indeks cen producentów spadł o 1,2 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Odczyt okazał się zgodny z medianą prognoz ekonomistów. Miesiąc wcześniej PPI wyniosła -0,8 proc.

Eksperci podkreślają słabnący udział w gospodarce gospodarstw domowych.

 jak prognozują ekonomiści w badaniu Bloomberg. Rosnące ceny wieprzowiny spowodowały wzrost inflacji konsumpcyjnej, zmniejszając siłę nabywczą gospodarstw domowych. 

Recesja przemysłowa jest spowodowana nie tylko wojną handlową, ale także brakiem krajowych liderów - powiedział Raymond Yeung, główny ekonomista Wielkich Chin w Australia & New Zealand Banking Group w Hongkongu.

Z kolei indeks cen konsumpcyjnych (CPI) odnotował 3-proc; dynamikę, co jest najwyższym tempem wzrostu od 2013 r. Głównym motorem wzrostu inflacji była sięgająca 11,2-proc. zwyżka cen żywności i skok cen wieprzowiny o ponad 69 proc., wynika z danych Narodowego Urzędu Statystycznego. Inflacja konsumpcyjna z wyłączeniem żywności i energii utrzymywała się na stałym poziomie 1,5%. 

Ekonomiści oczekiwali CPI na poziomie 2,9 proc. wobec 2,8 proc. w sierpniu.

Premier Li Keqiang powiedział na spotkaniu z liderami lokalnych władz, że chińska gospodarka stoi w obliczu rosnącej presji spadkowej, a trudności gospodarcze są znaczne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy