Delegowanie na lepszych warunkach

  • Dorota Czerwińska
opublikowano: 17-02-2014, 00:00

UE kończy prace nad tzw. Dyrektywą Wdrożeniową w celu zwiększenia bezpieczeństwa pracowników delegowanych do pracy za granicą.

Trwają trójstronne negocjacje między Parlamentem Europejskim, Radą Ministrów Unii Europejskiej oraz Komisją Europejską, które mają doprecyzować zapisy dyrektywy. Zakończenie prac planowane jest na maj 2014 r. Obowiązująca dyrektywa nie zapewnia pracownikom poszanowania ich praw.

— Delegowani pracownicy bardzo często są zmuszani do zakładania własnej działalności gospodarczej, co jest dla nich niekorzystne. Nie mają prawa do urlopu a zasiłki chorobowe i składki odprowadzane do ZUS są na najniższym poziomie — podkreśla Beata Siadek, dyrektor personalny agencji pracy Ideal Group.

Nowa dyrektywa ma zobowiązać firmy delegujące (agencje pracy) do zatrudniania pracowników tylko i wyłącznie na umowę o pracę lub umowę cywilnoprawną, a także spowodować, że dostępne będą informacje na ich temat (czy opłacają składki ubezpieczeniowe, czy nie zalegają z wypłatą pensji). Wszyscy potencjalni pracownicy i zagraniczni pracodawcy na specjalnej stronie internetowej będą mogli zapoznać się z sytuacją agencji pracy i wybrać wiarygodnego partnera, który działa zgodnie z prawem.

— Wielu zagranicznych pracodawców nie interesuje się warunkami zatrudnienia pracowników delegowanych — nie wiedzą, ile zarabiają, czy ich pensje są wypłacane w terminie i czy są objęci ubezpieczeniem oraz czy mają możliwość sprawdzenia sytuacji firmy delegującej. Po zmianach będą zobowiązani do prześwietlenia kontrahenta. Jeżeli tego nie zrobią, a kontrola wykaże nieprawidłowości, również oni zostaną ukarani — wyjaśnia Beata Siadek.

Nowe przepisy zwiększą również możliwości kontrolne administracji państw Unii Europejskiej (zakładów ubezpieczeń społecznych, urzędów skarbowych, inspekcji pracy). Urzędy będą miały obowiązek poinformowania — w sytuacjach nagłych w ciągu 24 godzin — swojego odpowiednika w kraju, do którego delegowani są pracownicy o wykryciu nieprawidłowości w działaniu firmy delegującej.

Państwo przyjmujące pracownika będzie także mogło dokonać kontroli firm we współpracy z administracją kraju pochodzenia pracowników, a grzywny i kary finansowe będą mogły być egzekwowane w całej Unii Europejskiej. Obecnie urzędy z różnych krajów nie współpracują ze sobą w tym zakresie. Delegowanie jest jedną z najpopularniejszych form zatrudnienia do pracy za granicą. Według szacunków Komisji Europejskiej, co roku do pracy w innym kraju deleguje się około miliona obywateli UE. Najliczniejszą grupą są Polacy, którzy najczęściej wyjeżdżają do Niemiec (20 proc.), Francji (14 proc.) i Belgii (10 proc.). Zatrudnienie znajdują m.in. w logistyce, budownictwie, opiece nad osobami starszymi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu