Delegowanie pracowników do Austrii

Materiał partnera
opublikowano: 05-10-2017, 11:01
aktualizacja: 05-10-2017, 11:06

Rozmowa z Matthiasem Unterriederem, partnerem z wiedeńskiego biura kancelarii Wolf Theiss

Matthias Unterrieder
partner w kancelarii Wolf Theiss w Wiedniu
Zobacz więcej

Matthias Unterrieder partner w kancelarii Wolf Theiss w Wiedniu

Polska spółka otrzymała zlecenie z Austrii. Aby je zrealizować, deleguje pracowników do Austrii. Na co powinna zwrócić uwagę?
Szczególnie istotna jest wysokość wypłacanego wynagrodzenia za pracę, które nie może być niższe od austriackiej płacy minimalnej. Ponadto delegowanie należy zgłosić. Już na miejscu, w Austrii, należy przechowywać określone dokumenty i udostępniać je w razie kontroli.

Ile wynosi w Austrii wynagrodzenie minimalne?
Odpowiedź na to pytanie jest niestety skomplikowana. W Austrii wynagrodzenie minimalne ustala się przeważnie w układach zbiorowych pracy, obowiązujących dla poszczególnych branż. Najpierw należy zatem ustalić, jaki układ zbiorowy pracy ma zastosowanie do działalności gospodarczej danego przedsiębiorcy. Następnie należy prawidłowo zakwalifikować pracowników zgodnie z tabelą wynagrodzeń. Innymi słowy na wysokość wynagrodzenia minimalnego wpływa także rodzaj wykonywanej pracy oraz doświadczenie zawodowe pracownika. Ponadto konieczne jest uwzględnienie nie tylko stałego wynagrodzenia minimalnego, lecz także np. zasad wynagradzania za pracę w godzinach nadliczbowych.

Gdzie można uzyskać niezbędne informacje na temat delegowania?
Dużo informacji dotyczących delegowania pracowników, również w języku angielskim, można znaleźć na stronie www.entsendeplattform.at. Natomiast teksty układów zbiorowych pracy, niestety tylko w języku niemieckim, dostępne są z reguły na stronach internetowych www.kollektivvertrag.at.

W jaki sposób należy zgłaszać delegowanie pracownika?
Przede wszystkim należy to zrobić przed oddelegowaniem. Zgłoszenia można dokonać wyłącznie za pośrednictwem platformy internetowej poprzez wypełnienie stosownych formularzy. Na stronach internetowych pod linkiem https://www.bmf.gv.at/betrugsbekaempfung/entsendung-zentrale-koordination/entsendemeldungen-zentrale-koordinationsstelle.html dostępne są stosowne informacje.

Mówiąc o formularzach, użył pan liczby mnogiej. Czy to znaczy, że jest ich kilka?
Austriacka ustawa wprowadza rozróżnienie między delegowaniem a zatrudnianiem pracowników tymczasowych, dlatego przewidziane są tu różne formularze. Rozgraniczenie to jest jednak niestety bardzo trudne.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?
W Austrii częste są kontrole, których dokonuje specjalna jednostka policji, określana mianem policji finansowej. Podczas kontroli należy oprócz zgłoszenia delegowania okazać również dokumenty określające wysokość wynagrodzenia oraz dowody wypłaty wynagrodzenia. Należy także wykazać dokumenty potwierdzające, że pracownik podlega ubezpieczeniu społecznemu. Osoby tymczasowo delegowane na ogół będą nadal podlegały ubezpieczeniu społecznemu w Polsce. Pamiętać należy również, że w okresie oddelegowania obowiązują austriackie regulacje dotyczące czasu pracy, także urlop powinien zostać udzielony (proporcjonalnie) zgodnie z austriackimi przepisami prawa.

W takim razie na jakie korzyści finansowe może liczyć polski przedsiębiorca?
Jak już wspomniałem, pracownicy w dalszym ciągu podlegają polskiemu ubezpieczeniu społecznemu, zaś dodatkowe świadczenia przysługują im tylko w okresie pobytu w Austrii.

Jak to się ma do swobody świadczenia usług w Unii Europejskiej?
Austriackie regulacje prawne opierają się na dyrektywie dotyczącej delegowania pracowników i są co do zasady zgodne z prawem europejskim. Jednakże niektóre postanowienia, naszym zdaniem, naruszają prawo europejskie, np. kary za użycie błędnego formularza zgłoszeniowego. Także postanowienia dotyczące wynagrodzenia minimalnego w Austrii są tak skomplikowane, że mogą co najmniej zagrażać swobodzie świadczenia usług.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu