Delegowanie z solidarną odpowiedzialnością

opublikowano: 22-12-2015, 22:00

Pracodawcy będą informować inspekcję pracy o warunkach delegowania pracowników do Polski i z Polski.

Rozpoczęły się uzgodnienia międzyresortowe i konsultacje publiczne nowych zasad delegowania pracowników do pracy w krajach Unii Europejskiej (UE). Kraje Wspólnoty muszą do 18 czerwca 2016 r. dostosować przepisy do ubiegłorocznych zmian w dyrektywie unijnej. Projekt nowej polskiej ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług określa przede wszystkim zasady kierowania pracowników do Polski — w związku z realizacją umowy zawartej przez podmiot delegujący z podmiotem zagranicznym, albo w swoim oddziale (filii) lub jako agencja pracy tymczasowej. Będzie on musiał zapewnić im warunki zatrudnienia nie mniej korzystne niż określone w polskim prawie. Ten wymóg dotyczy m.in. minimalnego wynagrodzenia, norm i wymiaru czasy pracy, okresów dobowego i tygodniowego odpoczynku czy zasad bhp. Zagraniczny pracodawca będzie miał też wiele obowiązków informacyjnych wobec państwowych instytucji, w tym Państwowej Inspekcji Pracy. Ma np. wyznaczyć osobę upoważnioną do pośredniczenia w kontaktach z inspekcją, udostępniać jej dokumenty z informacjami o miejscu wykonywania pracy w Polsce, o charakterze usług uzasadniających delegowanie. Nieprzestrzeganie tych obowiązków zostanie uznane za wykroczenie, zagrożone karą od 1 tys. zł do 30 tys. zł. — Inspekcja pracy zyskuje wiele nowych uprawnień, w tym w zakresie kontroli prawidłowości delegowania pracowników na terytorium Polski, gdy zaistnieją wątpliwości, czy daną osobę można uznać za takiego pracownika — mówi Katarzyna Gospodarowicz, radca prawny w Kancelarii Prawnej Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy.

Ustawa przewiduje szczegółowe zasady weryfikacji, czy np. pracownik delegowany do Polski rzeczywiście wykonuje pracę wyłącznie tymczasowo. Również polscy pracodawcy, kierujący pracowników do pracy w innym państwie unijnym, będą mieli obowiązki wobec PIP. Mają przekazywać informacje dotyczące delegowania pracowników, w terminie 5 dni roboczych. I tu za niewywiązanie się z tej powinności grozi grzywna od 1 tys. zł do 30 tys. zł. — PIP będzie współdziałać z innymi organami państw członkowskich i pomagać im w ustaleniu, czy polski pracodawca deleguje tam pracownika zgodnie z dyrektywą. Poza tym, czy w kraju prowadzi on tzw. znaczącą działalność, co ma wpływ m.in. na ustalanie ustawodawstwa właściwego w sprawie ubezpieczeń społecznych — podkreśla radca. Będą też szczególne rozwiązania proponowane przy delegowaniu pracowników do Polski do prac związanych z robotami budowlanymi, m.in. ziemnych, wyposażania i instalowania, renowacji, konserwacji czy prac malarskich. Przedsiębiorca, który, powierzy wykonanie tych prac, ma ponosić solidarną odpowiedzialność za zaległości w wynagrodzeniu powstałe w trakcie ich wykonywania.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Uwolnić się z tego zobowiązania będą mogły wyłącznie te firmy, które przekażą pracodawcy zagranicznemu informację o warunkach zatrudnienia na terenie Polski i jednocześnie odbiorą od niego oświadczenie o dopełnieniu obowiązku informacyjnego względem inspekcji pracy — wyjaśnia Katarzyna Gospodarowicz.

Nowa ustawa ma wejść w życie 1 maja 2016 r. © Ⓟ

310 tys. Tyle maksymalnie osób mogło być delegowanych przez pracodawców i agencje zatrudnienia do pracy w UE w 2015 r. — szacuje resort pracy. Zagraniczne firmy skierowały do Polski 13-18 tys. pracowników. W następnych latach może być podobnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu