Czytasz dzięki

Detaliczni kupowali platynę najmocniej od 5 lat

opublikowano: 18-05-2020, 10:16

Platynowe sztabki i monety znikały z rynku najszybciej od pięciu lat w pierwszym kwartale, co pozwoliło osłabić skutki spadku popytu na metal w przemyśle.

Zakupy platyny przez inwestorów detalicznych, szczególnie w USA i Japonii, wzrosły prawie trzykrotnie do 312 tys. uncji, poinformowała World Platinum Investment Council (WPIC). To najwięcej od kiedy istnieją porównywalne dane, czyli od 2014 roku.

Zobacz więcej

Michael Dalder

Pomimo wzrost zakupów platyny przez inwestorów indywidualnych konsumpcja metalu spadnie w tym roku 18 proc. z powodu mniejszego popytu w branży motoryzacyjnej i jubilerskiej, prognozuje WPIC. Pomimo to dyrektor analizy Trevor Raymond widzi potencjał pójścia ceny platyny w górę, śladem ceny złota, szczególnie kiedy zbliża się ona do 2000 USD.

- Platyna została zbyt daleko w tyle – podkreślił Raymond.

W poniedziałek kurs uncji platyny z lipcowych kontraktów drożeje o 4,2 proc. do 851,30 USD. Na rynku spot uncja metalu drożeje o 3,75 proc. do 818,75 USD.

Podaż platyny ma spaść o 13 proc. w tym roku, głównie z powodu ograniczenia wydobycia w RPA i mniejszego recyklingu metalu. Oznacz to, że w 2020 roku nadwyżka platyny sięgnie 247 tys. uncji, czyli mniej niż oczekiwano, wskazuje WPIC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane