Detaliści pracują nad eParagonem

opublikowano: 20-10-2019, 22:00

Trwają testy usługi, która zastąpi tradycyjne potwierdzenie sprzedaży cyfrowym. Klient wybierze, co bardziej mu odpowiada.

Od września firmy nie mogą już kupować kas fiskalnych z papierowym zapisem kopii, a ich całkowita wymiana na urządzenia online nastąpi w 2023 r. Jednocześnie sektory handlu i usług szykują się do stosowania elektronicznych paragonów dla konsumentów. Rynek i przedsiębiorcy współpracujący w przedsięwzięciu Platforma Detalistów czekają obecnie na finał prac legislacyjnych umożliwiających udostępnienie usługi eParagon. Nad jej wdrożeniem pracują m.in. eksperci ds. nowych technologii i finansów wraz z partnerami z sektora handlu, Fundacją Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego (FROB) oraz przedstawicielami Przelewy24. Gdy zostanie uruchomiona, rachunek dla klienta zostanie zapisany cyfrowo. Ma to zwiększyć trwałość paragonów, ułatwić ich gromadzenie i wyszukiwanie, np. pod kątem analizy wydatków, reklamacji lub zwrotów.

— eParagon to odpowiedź na zapotrzebowanie, które zaobserwowaliśmy u naszych partnerów na rynku. Najważniejsze w tej usłudze jest to, że spełnia oczekiwania detalistów oraz konsumentów, którzy otrzymają swobodę dostępu do swoich paragonów — mówi Robert Łaniewski, prezes FROB.

Dodaje, że rozwiązanie jest już gotowe i przechodzi obecnie testy produkcyjne. Według danych firmy Visa z 2018 r. w Polsce rocznie drukowanych jest ponad 12 mld paragonów, co w przeliczeniu oznacza zużycie ponad 600 tys. kg papieru. Usługa eParagon może więc przynieść detalistom znaczne oszczędności.

— W pracach nad wdrożeniem nowego standardu obsługi transakcji, w tym usługi eParagon, współpracujemy obecnie z siedmioma partnerami z branży handlowej, w tym takimi jak LPP, czyli właścicielem m.in. Reserved), a także IKEA Retail, Super-Pharm Poland i Decathlon — mówi Cezary Pierzan, odpowiedzialny za prace w Platformie Detalistów.

Wyjaśnia, że konsument będzie miał wybór i zdecyduje, czy chce dostać dokument elektroniczny czy tradycyjny. Jeśli zażąda e-paragonu, otrzyma do niego dostęp od ręki. Twórcy tego systemu zwracają uwagę, że jest on niezależny od funkcjonujących już cyfrowych raportów fiskalnych przesyłanych przez kasy online do Centralnego Repozytorium Kas. Zapowiadają, że sposób działania eParagonu uniemożliwi jednostronną modyfikację treści dokumentu i pozwoli na potwierdzenie jego autentyczności przez konsumenta i detalistę.

40 tys. Już tyle kas fiskalnych przesyła paragony Ministerstwu Finansów drogą elektroniczną.

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Polityka gospodarcza
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE
Polityka gospodarcza
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy