Deweloperzy idą na rekord

opublikowano: 26-05-2015, 00:00

Deweloperzy zwiększają aktywność zarówno w największych miastach jak i na małych rynkach.

Ożywienie na rynku pierwotnym trwa od początku 2014 r. W kwietniu 2015 r. deweloperzy wyrównali rekord z 2012 r., ruszając z budową 9152 lokali — wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Tyle tylko, że kwiecień sprzed trzech lat bezpośrednio poprzedzał wejście w życie ustawy deweloperskiej. Spółki masowo uruchamiały więc nowe inwestycje, by „załapać się” jeszcze na stare zasady.

— Osiągnięty wówczas rekord rozpoczętych budów obiektów mieszkaniowych był w sporej części papierowy. Rezultat z poprzedniego miesiącajest natomiast jak najbardziej realny, co świadczy o tym, że rodzima deweloperka mieszkaniowa w kwestii własnej polityki inwestycyjnej tym razem solidarnie postanowiła ruszyć „na całość” — tłumaczy Jarosław Jędrzyński, analityk portalu RynekPierwotny.pl.

Od stycznia do kwietnia w ramach wszystkich czterech form budownictwa mieszkaniowego (indywidualne, przeznaczone na sprzedaż, spółdzielcze oraz pozostałe) rozpoczęto budowę prawie 50 tys. mieszkań, z czego udział deweloperów przekroczył połowę tej liczby i po raz kolejny był rekordowy. Oczywiście nadal głównym motorem wzrostu całej branży deweloperskiej są firmy działające w największych miastach, jednak widoczną poprawę widać także na mniejszych rynkach.

— Na znaczący wzrost aktywności w 2014 r. i dobrą ocenę najbliższych lat wskazuje to, że po raz pierwszy od boomu 2006-07 liczba mieszkań na które wydano pozwolenia, przypadająca na deweloperów, była większa niż w budownictwie jednorodzinnym. W I kwartale 2015 r. sytuacja taka utrzymała się — mówi Jarosław Skoczeń, pełnomocnik zarządu firmy Emmerson.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu