Deweloperzy kupują mimo drożyzny

opublikowano: 17-06-2019, 22:00

Ceny gruntów inwestycyjnych w Polsce skoczyły. W wybranych dzielnicach Warszawy i Wrocławia nawet o 20 proc.

Sprzedaż mieszkań w ostatnich latach kwitła, co zachęcało deweloperów do nowych inwestycji i zakupu gruntów. W ubiegłym roku w większości przeanalizowanych miast — Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi i Szczecinie — ceny gruntów wzrosły — wynika z raportu Emmerson Evaluation, firmy świadczącej usługi wycen nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych.

Najdrożej tereny sprzedawały się w Warszawie, Krakowie i Trójmieście. Średnie ceny 1 m kw. PUM (powierzchni użytkowej mieszkania) wynosiły tam odpowiednio 2100 zł, 1650 zł i 1500 zł. Najtaniej było w Łodzi — za 1 m kw. PUM średnio należało zapłacić 650 zł.

Eksperci Emmerson Evaluation twierdzą, że rosnące ceny gruntów pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną to jeden z głównych czynników napędzających wzrost cen lokali w Polsce — deweloperzy podnoszą je w celu uzyskania zadowalającej marży. Co więcej, ze względu na rosnące jednocześnie koszty budowy deweloperzy w ubiegłym roku nie sfinalizowali części transakcji zakupu gruntów.

— W najlepszej sytuacji są inwestorzy, którzy posiadają duże banki ziemi. Mniejsi deweloperzy, którzy kupują obecnie grunt, ryzykują, że nie osiągną zakładanej rentowności inwestycji — zauważa Robert Korczyński, członek zarządu Emmerson Evaluation.

Z raportu wynika, że najmniejszą ofertę gruntów mają Kraków i Sopot, największą dostępnością zaś charakteryzują się Szczecin i Łódź. W Warszawie i we Wrocławiu — w wybranych dzielnicach — w skali roku ceny podskoczyły nawet o 20 proc. Stabilnie zachowywały się natomiast na rynku krakowskim i szczecińskim.

— W stolicy najwyższe ceny znajdują się w dzielnicy Śródmieście, gdzie średnia stawka osiągnęła poziom 4900 zł/ m kw. PUM. W czołówcesą także Mokotów, Wola, Ochota i Żoliborz. Co ciekawe, w Sopocie poziom cen jest zbliżony do notowanego na stołecznym rynku — mówi ekspert Emmerson Evaluation.

Według danych zebranych w raporcie średni udział ceny gruntu w wartości całkowitej inwestycji w miastach takich jak Warszawa, Trójmiasto i Kraków nieznacznie przekroczył poziom 20 proc., natomiast w najdroższych lokalizacjach osiągnął nawet 37 proc. We Wrocławiu czy Poznaniu było to średnio 16 proc. Najniższy poziom analitycy firmy odnotowali w Łodzi i Szczecinie — średnio po 13 proc. i 14 proc.

200

mln zł Na tyle opiewała najdroższa transakcja dokonana w Warszawie na Mokotowie…

120

mln zł …na tyle na gdańskim Śródmieściu…

17

mln zł …a taką kwotę zapłacono za grunt w łódzkiej dzielnicy Bałuty.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Masajło

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu