Deweloperzy kupują mimo drożyzny

Ceny gruntów inwestycyjnych w Polsce skoczyły. W wybranych dzielnicach Warszawy i Wrocławia nawet o 20 proc.

Sprzedaż mieszkań w ostatnich latach kwitła, co zachęcało deweloperów do nowych inwestycji i zakupu gruntów. W ubiegłym roku w większości przeanalizowanych miast — Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi i Szczecinie — ceny gruntów wzrosły — wynika z raportu Emmerson Evaluation, firmy świadczącej usługi wycen nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych.

Najdrożej tereny sprzedawały się w Warszawie, Krakowie i Trójmieście. Średnie ceny 1 m kw. PUM (powierzchni użytkowej mieszkania) wynosiły tam odpowiednio 2100 zł, 1650 zł i 1500 zł. Najtaniej było w Łodzi — za 1 m kw. PUM średnio należało zapłacić 650 zł.

Eksperci Emmerson Evaluation twierdzą, że rosnące ceny gruntów pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną to jeden z głównych czynników napędzających wzrost cen lokali w Polsce — deweloperzy podnoszą je w celu uzyskania zadowalającej marży. Co więcej, ze względu na rosnące jednocześnie koszty budowy deweloperzy w ubiegłym roku nie sfinalizowali części transakcji zakupu gruntów.

— W najlepszej sytuacji są inwestorzy, którzy posiadają duże banki ziemi. Mniejsi deweloperzy, którzy kupują obecnie grunt, ryzykują, że nie osiągną zakładanej rentowności inwestycji — zauważa Robert Korczyński, członek zarządu Emmerson Evaluation.

Z raportu wynika, że najmniejszą ofertę gruntów mają Kraków i Sopot, największą dostępnością zaś charakteryzują się Szczecin i Łódź. W Warszawie i we Wrocławiu — w wybranych dzielnicach — w skali roku ceny podskoczyły nawet o 20 proc. Stabilnie zachowywały się natomiast na rynku krakowskim i szczecińskim.

— W stolicy najwyższe ceny znajdują się w dzielnicy Śródmieście, gdzie średnia stawka osiągnęła poziom 4900 zł/ m kw. PUM. W czołówcesą także Mokotów, Wola, Ochota i Żoliborz. Co ciekawe, w Sopocie poziom cen jest zbliżony do notowanego na stołecznym rynku — mówi ekspert Emmerson Evaluation.

Według danych zebranych w raporcie średni udział ceny gruntu w wartości całkowitej inwestycji w miastach takich jak Warszawa, Trójmiasto i Kraków nieznacznie przekroczył poziom 20 proc., natomiast w najdroższych lokalizacjach osiągnął nawet 37 proc. We Wrocławiu czy Poznaniu było to średnio 16 proc. Najniższy poziom analitycy firmy odnotowali w Łodzi i Szczecinie — średnio po 13 proc. i 14 proc.

200

mln zł Na tyle opiewała najdroższa transakcja dokonana w Warszawie na Mokotowie…

120

mln zł …na tyle na gdańskim Śródmieściu…

17

mln zł …a taką kwotę zapłacono za grunt w łódzkiej dzielnicy Bałuty.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Masajło

Polecane