Deweloperzy lekceważą zanieczyszczenia

opublikowano: 22-11-2017, 22:00

Spółki nie monitorują poziomu smogu w rejonie swoich inwestycji, nie chcą też w związku z nim dawać klientom rabatów.

Tegoroczny sezon grzewczy dopiero się zaczął, ale alarm o niepokojąco wysokim poziomie smogu w Polsce podnoszono już kilkakrotnie. Tematem interesuje się coraz więcej Polaków, jednak ignorują go deweloperzy. Według analizy Instytutu Badawczego ABR SESTA, aż 87 proc. z nich w ogóle nie sprawdza poziomu zanieczyszczeń w rejonie swoich inwestycji.

BEZ UZASADNIENIA: Zdaniem Sławomira Horbaczewskiego, eksperta rynku nieruchomości, nie ma powodu, by deweloperzy obniżali ceny mieszkań w związku z zanieczyszczeniem powietrza w okolicy. Rabaty stosuje się w zupełnie innych przypadkach.
Fot. Marek Wiśniewski

— Smog bardziej występuje w Krakowie niż u nas. Na naszym terenie może to dotyczyć sporadycznych przypadków. Natomiast nie jest to takie stężenie, żeby nie można było wychodzić z domu albo należałoby się czegokolwiek obawiać. Na poparcie tej tezy nie mamy żadnych danych na temat stopnia zanieczyszczenia środowiska, jednak na pewno nie jest ono takie jak np. na Śląsku. Tam sytuacja jest rzeczywiście fatalna — mówił podczas badania ABR SESTA deweloper z Rzeszowa. Inny ankietowany przekonywał, że jego osiedle jest położone na górce, na której akurat nie ma smogu. Przyznał jednak, że nie sprawdza danych na ten temat. Spółki bardzo niechętnie przyznają też rabaty klientom zainteresowanym zakupem mieszkania w miejscu o wysokim poziomie zanieczyszczeń. Według Łukasza Sęktasa, prezesa firmy Tiara Development, konsumenci powinni pytać deweloperów o takie zniżki.

— Mogą przesyłać im mapki smogowe i pokazywać ostatnie wyniki badań, by zmobilizować do udzielania rabatów. Im częściej potencjalni nabywcy będą działać w ten sposób, tym szybciej osiągną swój cel. Jednak muszą walczyć zbiorowo, bo jeden konsument niewiele wskóra. Jeżeli będą to dziesiątki czy chociaż setki kupujących w danym mieście, wówczas deweloperzy będą musieli ulec presji, nawet w tak dobrych warunkach rynkowych jak obecne — uważa Łukasz Sęktas. Innego zdania jest Marcin Krasoń, analityk rynku nieruchomości w firmie Home Broker.

— Nie widzę powodu, dla którego deweloperzy mieliby dawać specjalne rabaty w związku ze smogiem. Przecież nie podnoszą stawek cennikowych ze względu na to, że za oknem jest park albo inne atrakcyjne miejsce. Poza tym, gdy ustalano cennik, smog już był — tłumaczy Marcin Krasoń. Według Sławomira Horbaczewskiego, eksperta rynku nieruchomości, deweloperzy oferują rabaty w przypadku ostatnich mieszkań w danej inwestycji, lokali słabiej doświetlonych czy pozbawionych miejsc postojowych.

— Oferowanie upustów w związku ze smogiem byłoby przesadą. Poza tym, zjawisko to nie występuje przez cały rok, ale okresowo. Warto też zaznaczyć, że rynek deweloperski w Polsce jest bardzo dojrzały. Spółki bardzo starannie badają każdy grunt, by nie okazało się, że coś w nim „siedzi”. Zwracają też uwagę na otoczenie inwestycji, w tym jakość powietrza — przekonuje Sławomir Horbaczewski.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane