DI BRE: październik zaskoczy pesymistów

Adrian Boczkowski
opublikowano: 13-10-2009, 00:00

Analitycy brokera wciąż wierzą, że przed końcem roku WIG20 skoczy do 2500-2700 pkt.

Analitycy brokera wciąż wierzą, że przed końcem roku WIG20 skoczy do 2500-2700 pkt.

Na starcie sezonu wyników z III kwartału w USA specjaliści DI BRE Banku są pełni optymizmu.

"Jest duża szansa na to, że podobnie jak przed kwartałem wyniki dadzą rynkowi pozytywny impuls, który będzie przeciwwagą dla nieco słabszych danych makro" — pisze w najnowszym raporcie miesięcznym zespół kierowany przez Michała Marczaka.

To on przewidział na początku roku, że silne odbicie na giełdach rozpocznie się już w I kwartale i szybko się nie skończy.

Jesień zaskoczy

Choć rajd krajowych indeksów trwa już prawie osiem miesięcy, eksperci DI BRE nie wierzą w jego załamanie. Ich zdaniem, wzrostom nie przeszkodzą też pierwsze rozczarowania twardymi danymi makroekonomicznymi i wskaźników wyprzedzających, których pasmo rozpoczęło się we wrześniu.

"Mamy do czynienia tylko z przejściowym osłabieniem tempa wychodzenia z recesji, które spowodowane jest wygasaniem budżetowych programów pomocowych (USA) przewidzianych na ten rok. Nie mamy wątpliwości, że bez tych programów gospodarkę czekałaby głęboka i długotrwała recesja, ale nie mamy też wątpliwości, że rządy nie wycofają pomocy publicznej, a w krytycznych sytuacjach będą ją jeszcze wzmacniały" —uważają analitycy brokera.

Ich zdaniem, coraz lepsza jest kondycja konsumentów (w tym polskich). Na podwyżki stóp procentowych przyjdzie jeszcze poczekać kilka kwartałów, a sprawa ugody MSP z Eureko w sprawie PZU (zagrożenie dla wartości złotego) i wielkich ofert publicznych (odpływ gotówki na akcje PGE oraz PKO PB) są już zdyskontowane przez rynek. To przez nie w drugiej połowie września krajowe indeksy zachowywały się gorzej od zagranicznych.

"W świetle powszechnej opinii o nieuchronnej głębokiej korekcie indeksów światowych i na GPW październik powinien pozytywnie zaskoczyć. Na rynkach nie widać wzrostu awersji do ryzyka, a zmiany trendu na rynku akcji nie zapowiada także zachowanie kursu USD, który zmierza w kierunku 1,50 wobec euro. Podtrzymujemy opinię z września, że jeszcze w tym roku WIG20 znajdzie się w przedziale 2500-2700 pkt [ponad 20 proc. wyżej niż obecnie — red.]" — prognozują eksperci DI BRE Banku.

"Kupuj" Millennium

Ci inwestorzy, których bardziej interesują konkretne typy co do spółek, również mogą znaleźć sporo podpowiedzi w najnowszych rekomendacjach analityków DI BRE Banku. Po jedynie dwóch podniesionych rekomendacjach przy okazji raportu miesięcznego (5 we wrześniu) widać jednak, że coraz trudniej znaleźć na rynku "czarne konie". Tym razem zalecenia poszły w górę dla PBG ("akumuluj") oraz dla Millennium ("kupuj"), które jawi się brokerowi jako najatrakcyjniejsza bajkowa inwestycja w perspektywie obecnego kwartału.

"Bank Millennium będzie jednym z największych beneficjentów poprawy sytuacji na rynku finansowania w przyszłym roku. Podobnie jak Kredyt Bank bardzo agresywnie zwiększał sumę bilansowa przez ostatnie lata. Są to wprawdzie najmniej rentowne kredyty hipoteczne, jednak obecny zwrot na posiadanych aktywach (ledwie 0,1 proc.) nie odzwierciedla potencjału banku. Wyceniamy akcję na 5,3 zł [10 proc. powyżej wczorajszego kursu — red.]" — pisze Marta Jeżewska, analityk DI BRE.

Których papierów lepiej się pozbywać? Zdaniem brokera, spory potencjał spadku kursu mają obecnie akcje Ulmy (14 proc.) i Unibepu (16,5 proc.). Jednocześnie po decyzji UKE o wstrzymaniu podziału funkcjonalnego TP, DI BRE faworyzuje akcje tej spółki wobec Netii. Wśród deweloperów największy potencjał wzrostu kursu mają mieć Polnord i JW Construction, a zalecenie "kupuj" zostało utrzymane również wobec papierów Rafako i Trakcji Polskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adrian Boczkowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy