DI BRE: Wyniki GTC są optymistyczne

Kamil Zatoński
13-08-2008, 10:49

Analitycy DI BRE Banku dobrze oceniają wyniki Globe Trade Center. Zwracają uwagę na wysoki zasoby gotówkowe dewelopera.

„Wyniki drugiego kwartału są bardzo optymistyczne. Spółka nie tylko wypracowała wyniki lepsze niż spodziewane przez analityków , ale również pokazała silna pozycje bilansowa i perspektywy na przyszłośc. Spadek EBIT o 67% r/r wynika głównie z oddania do użytku w zeszłym roku dużej galerii handlowej Avenue Mall w Zagrzebiu i ze znacznego wzrostu w rachunku wyników zysku z aktualizacji wyceny nieruchomości inwestycyjnych. W Q2'08 podobne zyski z aktualizacji wartości firma odnotowała w związku z biurowcem Zephirus w Warszawie i Galerii Buzau w Rumunii (20,9 mln EURO)” – napisał Michał Piasny, analityk DI BRE, w opublikowanym dziś komentarzu specjalnym.

Jego zdaniem, warto zwrócić uwagę na wysoki stan środków pieniężnych spółki (979 mln zł, tj. 15 proc. jej kapitalizacji), co potwierdza wysoką płynność i bezpieczeństwo dalszych inwestycji.

„Jest to kwestia dość istotna, biorąc pod uwagą ostatnie miesiące i sytuację na rynku deweloperskim, gdzie w pierwszym półroczu zbankrutowało już 27 spółek, w związku z problemami finansowania budowy swoich inwestycji” – napisano w raporcie.

W GTC stosunek zadłużenia długoterminowego do łącznych aktywów wynosi tymczasem 37 proc. Jak informują władze spółki, jest to sytuacja na tyle komfortowa, że firma mogłaby sobie pozwolić na nawet podwojenie tego wskaźnika.

Michał Piasny uważa, że wyniki GTC w trzecim kwartale mogą być wyższe, głównie dzięki planowanemu oddaniu do użytku inwestycji Platinum 2 i jednego z projektów w Rumunii. Spółka planuje też odnowić stawki wynajmu w kilku galeriach handlowych (spodziewany wzrost stawek o ok. 20 proc.), co wpłynie dodatnio na jej potencjalne zyski.

Inwestorzy odebrali jednak wyniki zgoła odmiennie. Wczoraj kurs GTC spadł o 1,9 proc., dziś straty są nawet większe (2,1 proc.).


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DI BRE: Wyniki GTC są optymistyczne