Czytasz dzięki

DI Investors: arbitraż osłabia PGNiG

opublikowano: 18-05-2015, 00:00

Akcje więcej warte to nie znaczy, że warte kupna. Tak jest zdaniem analityków z walorami gazowego potentata.

Po załamaniu kursu PGNiG w czwartek (notowania spadły o ponad 8 proc.), w piątek kurs się ustabilizował na poziomie około 6,20 zł. To niemal tyle, na ile akcje koncernu wyceniła Beata Szparaga, analityczka Domu Inwestycyjnego Investors. Jeden papier gazowej spółki wyceniła na 6,30 zł. Jeszcze w styczniu było to 5,60 zł. Jednocześnie zalecenie „kupuj” zmieniła na „neutralnie”. To ostatnie uzasadniła wezwaniem Gazpromu i Gazpromu Export przez PGNiG na arbitraż przed trybunałem w Sztokholmie.

Przedmiotem sporu jest zmiana warunków cenowych kontraktu długoterminowego na zakup gazu, zawartego jeszcze w 1996 r. Właśnie ta informacja była przyczyną czwartkowej przeceny akcji PGNiG na warszawskiej giełdzie. Beata Szparaga zwraca uwagę, że negocjacje cenowe z Gazpromem mogą się toczyć mimo postępowania arbitrażowego,ale jego wszczęcie zmniejsza szanse na ich pozytywne zakończenie. Wyniki za pierwszy kwartał skłoniły jednak analityczkę do podniesienia prognozy EBITDA na 2015 r. o 17 proc. — do 7,7 mld zł.

Podniesiona prognoza uwzględnia 10-procentowy wzrost produkcji ropy naftowej, 22-procentowy wzrost cen ropy, korzystne taryfy gazowe do końca lipca oraz dokonane przez spółkę oszczędności. Beata Szparaga nie zmieniała jednak prognoz EBITDA na 2016 r., co oznacza, że zakłada, iż wynik będzie o 14 proc. gorszy niż w 2015 r.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane