Di Maio: wolę bronić Włochów niż ustępować przed rynkiem

opublikowano: 05-10-2018, 12:42

Wicepremier Luigi Di Maio nie widzi powodów do odrzucenia projektu budżetu Włoch przez Komisję Europejską, pisze Reuters.

Rząd Włoch przyjął projekt budżetu, w którym założono w 2019 roku deficyt 2,4 proc. PKB. Wywołało to niezadowolenie Komisji Europejskiej, która może projekt odrzucić. Negatywnie zareagował także rynek, ale Di Maio, wicepremier w koalicyjnym rządzie i lider Ruchu Pięciu Gwiazd jasno postawił sprawę w tym względzie. 

Luigi Di Maio
Zobacz więcej

Luigi Di Maio fot. Bloomberg

- Obchodzą nas rynki, ale mając wybór między spreadem obligacji Włoch i Niemiec, a Włochami, wybieram Włochów – powiedział polityk w piątek w telewizji RAI3.

Di Maio podkreślił, że nie ma powodów, aby Komisja Europejska odrzuciła projekt budżetu Włoch. Dodał, że rząd planuje ograniczyć ulgi podatkowe dla banków i firm naftowych. Zareagował także na doniesienia mediów o rzekomym zwolnieniu ministra gospodarki Govanniego Trii. Oświadczył, że robi on dobrą robotę i nie ma planów zmian w rządzie.

Kilka dni temu Di Maio zapowiadał, że w sprawie deficyty budżetowego rząd Włoch "nie cofnie się nawet o milimetr". Stwierdził także, że nie ma wątpliwości iż przywódcy Francji i Niemiec chcą upadku rządu Włoch.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu