Dialog poprowadzi światłowody pod strzechy

Katarzyna Latek
22-12-2009, 00:00

Telefonia Dialog od początku roku ruszy ostro z inwestycjami. Rozpocznie budowę sieci światłowodowej za 56 mln zł.

Operator kupił nyską sieć informatyczną. To nie koniec przejęć

Telefonia Dialog od początku roku ruszy ostro z inwestycjami. Rozpocznie budowę sieci światłowodowej za 56 mln zł.

Przed rokiem operator telekomunikacyjny z grupy KGHM zapowiadał, że będzie inwestował w nowoczesne technologie i przejęcia. Zarząd Dialogu się zmienił, ale obietnice utrzymał w mocy — i ich dotrzymał. Kilka dni przed końcem roku spółka poinformowała o kolejnej akwizycji (chociaż zakupu dokonała w listopadzie). Pod skrzydła Dialogu trafiła spółka w upadłości — Nyska Sieć Informatyczna. Ma cenny majątek — nowoczesną sieć w technologii ETTH (Ethernet to the home), na budowę której poprzedni właściciel wydał ponad 8,6 mln zł.

— Zakup NSI jest efektem naszej polityki selektywnych akwizycji. M.in. dzięki nim rozwijamy się w każdym z obszarów: infrastrukturalnym, geograficznym, oraz zwiększamy bazę abonencką — mówi Arkadiusz Miszuk, prezes Telefonii Dialog.

Spółka nie wyklucza kolejnych akwizycji, ale na razie nie chce mówić o konkretach. Stale jednak monitoruje rynek w poszukiwaniu atrakcyjnych okazji.

Światłowód w natarciu

Inwestycja w Nysie jest zgodna ze strategią Dialogu, który stawia na sieci nowej generacji, takie jak nyska ETTH lub sieci doprowadzające światłowód bezpośrednio do domów abonentów (tzw. PON, pasywna sieć optyczna). Na ten drugi cel wyda w ciągu najbliższych kilku lat 56 mln zł. W tym roku dostał 22 mln zł dotacji z unijnego programu Innowacyjna Gospodarka. Pozostałe pieniądze pochodzić będą ze środków własnych. W rezultacie sieć Dialogu powiększy się o 150 km światłowodu, a w jej zasięgu znajdzie się 70 tys. gospodarstw domowych.

— Będzie to największy tego typu projekt w Polsce i jeden z największych w Europie — mówi Robert Banasiak, wiceprezes Telefonii Dialog.

Dodaje, że firma już rozpoczęła prace nad projektem, ostro weźmie się do pracy w styczniu 2010 r.

— W czwartym kwartale przyszłego roku podłączymy pierwszych klientów. Cały program musimy zakończyć do grudnia 2012 r. — zapowiada Robert Banasiak.

Lubin na początek

Z możliwości nowej sieci będą mogli skorzystać mieszkańcy Wrocławia, Lubina, Wałbrzycha, Legnicy, Zielonej Góry i Łodzi.

— Oprócz naszych podstawowych usług, takich jak telefon, internet i telewizja, będziemy mogli mocno rozwijać interaktywną telewizję cyfrową IPTV, upowszechniając jednocześnie technologię HD. Planujemy wprowadzenie innowacyjnych usług, takich jak wideopołączenia, dostęp do internetu w telewizji, zakupy za pośrednictwem telewizji, wideomonitoring — wylicza wiceprezes Telefonii Dialog.

Pilotażową instalację PON oddano do użytku na początku tego roku w Lubinie. Na razie możliwość korzystania z nowoczesnej sieci ma 5 tys. mieszkańców miasta, zdecydowało się na to około 900.

— W Lubinie uczyliśmy się, jak budować taką sieć. Teraz chcemy ją wykorzystać w kolejnych miejscach — mówi Robert Banasiak.

Przed rokiem na naszych łamach Telefonia Dialog zapowiadała także rozwój usług biznesowych.

— Oferujemy zaawansowane usługi biznesowe na własnej sieci i z dumą stwierdzam, że dostajemy za nie wiele nagród. Chcemy więc rozszerzyć ich zasięg. Chcemy w pierwszym kwartale powiększyć ofertę dla biznesu świadczoną w sieci Telekomunikacji Polskiej, opartą na modelu WLR i BSA — zapowiada Robert Banasiak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Latek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dialog poprowadzi światłowody pod strzechy