Dla fiskusa ma znaczenie metoda

Rafał Szymkowiak, Maciej Pniewski
02-10-2003, 00:00

Dziś trzeci odcinek cyklu dotyczącego przekształceń w formę spółki kapitałowej.

Sukcesja na gruncie prawa podatkowego ma bezpośrednie znaczenie dla kwestii podatkowego urealniania wartości majątku przekształcanego przedsiębiorstwa. Jest to możliwe w przypadku przekształcenia gospodarczego.

Jego istotą jest przyjmowanie (w przypadku dodatniej wartości firmy nabywanego przedsiębiorstwa) jako łącznej wartości początkowej nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, sumy ich wartości rynkowej i dokonywanie odpisów amortyzacyjnych według własnego wyboru. Jest to niemożliwe przy przekształceniu prawnym, ze względu na konieczność dokonywania przez nowy podmiot odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej wynikającej z ewidencji podmiotu przekształconego, z uwzględnieniem wysokości odpisów już dokonanych i przy kontynuacji metody amortyzacji sprzed przekształcenia.

O ile przekształcenia prawne i gospodarcze oparte na aporcie przedsiębiorstwa są podatkowo neutralne, o tyle gospodarcze oparte na sprzedaży przedsiębiorstwa wiąże się z zapłatą przez osoby fizyczne podatku od dochodu. Jest to wyjątkowo dotkliwe przy sprzedaży przedsiębiorstw o dużej wartości firmy, nieujawnionej w księgach rachunkowych. W praktyce to dyskwalifikuje tę metodę.

Przekształcenie gospodarcze oparte na sprzedaży przedsiębiorstwa wiąże się nadto ze zwiększonymi — w stosunku do innych metod — obciążeniami w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. Oprócz podatku z tytułu sprzedaży przedsiębiorstwa w grę wchodzi jego uiszczenie z tytułu zawarcia umowy (podpisania statutu) spółki lub podwyższenia kapitału zakładowego. Będzie to konieczne, jeśli założeniem przekształcenia jest objęcie udziałów w spółce, która kupuje przedsiębiorstwo.

Wspólny dla obu metod przekształceń jest brak obowiązków podatkowych w zakresie remanentu likwidacyjnego (związanych z zakończeniem działalności gospodarczej).

Kancelaria Prawna K. Ziemski i Partnerzy z Poznania

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Szymkowiak, Maciej Pniewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Dla fiskusa ma znaczenie metoda