Dla nowych usług potrzeba więcej pasma

Marcin Złoch
opublikowano: 2006-05-17 00:00

Do korzystania z multimediów należy udoskonalić dotychczas wykorzystywaną sieć transmisyjną.

W ostatnim czasie zauważyć możemy prężny rozwój rynku usług multimedialnych. Dlatego zaistniała potrzeba dostosowania sieci transmisji danych do przesyłania właśnie tego typu treści. Koncepcja interaktywnej telewizji, multimedialnych gier sieciowych, jak również rozwiązania typu „kontent na żądania” spowodowały, iż operatorzy telekomunikacyjni zaczęli rozwijać swoją infrastrukturę właśnie na potrzeby tego rodzaju transmisji. Czy korzystanie z multimediów wymaga zmodyfikowania parametrów dotychczas wykorzystywanej przez firmę sieci transmisji danych?

Zmiany, zmiany

— Obecnie zarówno od strony technologii, jak i wykorzystywanych przez większą część firm przepływności jest możliwe realizowanie usług wideokonferencji na odpowiednim poziomie jakości przekazywanego obrazu i dźwięku. Od dostawcy tego rodzaju usługi wymagałoby to jednak nie tylko dostarczenia samej transmisji o odpowiednich parametrach jakości z uwzględnieniem najwyższej klasy ruchu przesyłanych danych audio-wideo, ale równocześnie obsługi samej platformy multimedialnej z uwzględnieniem odpowiedniego kodowania i szyfrowania przesyłanych danych — informuje Piotr Osiadacz, kierownik grupy produktów i analiz Crowley Data Poland.

W celu realizacji usług multimedialnych wymagane jest zastosowanie wydajnej sieci. Według Michała Małyszko, kierownika zespołu menedżerów produktów w NASK, niezawodne korzystanie z multimedialnych usług o gwarantowanej jakości oznacza konieczność zapewnienia im konkretnych parametrów transmisji: przepływności lub opóźnienia transmisji. Dlatego zazwyczaj konieczna jest reinżynieria istniejącej sieci firmy lub też przejście na nowsze technologie telekomunikacyjne.

— Usługi wideo wymagają średniej wielkości łączy, od 512 do 2 Mb/s — przekonuje Marcin Kotlarski, dyrektor działu zarządzania produktami GTS Energis.

Potrzebny sprzęt

Do korzystania z multimediów potrzebne są specjalne urządzenia. W przypadku wideokonferencji konieczny jest zakup lub dzierżawa specjalistycznych urządzeń służących do transmisji obrazu.

— W przypadku połączeń mobilnych muszą to być telefony 3G. Można również wykorzystywać połączenia internetowe do realizacji sesji multimedialnych, bazując na technologii VoIP. Wówczas laptop z kartą 3G wyposażony w głośniki, mikrofon i kamerkę jest zupełnie wystarczający — twierdzi Jacek Kalinowski z PTK Centertel, operatora sieci Orange.