Dla pań nie ma trudnych branż

Redakcja
opublikowano: 13-11-2017, 22:00

Tegoroczne kandydatki do tytułu Kobiety Biznesu 2017 tworzą niezwykle mocną i zróżnicowaną stawkę.

EWA KRUCHELSKA

wiceprzewodnicząca rady nadzorczej spółki Crist

Przez kilka ostatnich lat zarządzała firmą, działającą na terenie dawnej stoczni Gdynia. Jej zadaniem była restrukturyzacja zobowiązań wobec Agencji Rozwoju Przemysłu oraz MS TFI, który jest jednym z akcjonariuszy Crista. W 2017 r. udało się jej wykonać zadanie, m.in. dzięki refinansowaniu zobowiązań oraz rozłożeniu spłaty na najbliższe lata. Po zrealizowaniu tego planu Ewa Kruchelska przeszła do rady nadzorczej, ale nadal monitoruje sytuację finansową spółki. Zostawiła ją w niezłej kondycji. Kierując stoczniową firmą, przewidziała kryzys na rynku offshore i znalazła nowych klientów. Crist, który specjalizował się w produkcji jednostek do stawiania morskich farm wiatrowych i wydobywczych, po załamaniu tego rynku zaczął wykonywać konstrukcje pływające do realizacji nawodnych obiektów budowlanych.

JOANNA MAKOWIECKA-GACA

prezes Karmar, spółki z grupy Bouygues

Okazała się członkiem elitarnego grona menedżerów, dla których posada prezesa spółki skarbu państwa była tylko etapem zawodowej kariery, a nie jej szczytem. W marcu 2016 r. „dobra zmiana” zastała ją na stanowisku prezesa budowlanego Polimeksu-Mostostalu. Joanna Makowiecka-Gaca zostawiła firmę w momencie, gdy ta poprawiała wyniki finansowe, kończyła restrukturyzację i zaczynała nową strategię. Na znalezienie nowego wyzwania potrzebowała trzech kwartałów. Wygrała konkurs i w styczniu 2017 r. zaczęła pracę dla firmy Karmar, polskiej spółki z francuskiej grupy Bouygues, która jest jednym z największych koncernów budowlano-usługowych w Europie. Od początku maja jest jej prezesem, przed którym postawiono zadanie poprawienia rentowności firmy i wprowadzenia jej w nowe segmenty.

JOANNA DRANIAK-KICIŃSKA

prezes Bandi

Reprezentantka drugiego pokolenia zarządzającego firmą produkującą kosmetyki profesjonalne z podwarszawskiego Czosnowa podjęła decyzję, na jaką nie odważył się nikt z polskich graczy. Postanowiła rozpocząć produkcję na rynku amerykańskim, zamiast eksportować tam wyroby z Europy. Joanna Draniak-Kicińska zaznacza wprawdzie, że nie będzie to zakład dużej skali, ale to posunięcie jest powszechnie oceniane w branży jako nowatorskie, odważne i ciekawe. Bandi pod rządami pani prezes realizuje też inny, niebagatelny projekt — buduje dom dla nastoletnich mam, którym grozi rozdzielenie z dzieckiem z racji niepełnoletności i pozbawienia wsparcia rodziny. Tam pod okiem opiekunów będą uczyły się normalnego życia.

IWONA SIERŻĘGA

prezes Polenergia Elektrociepłownia Nowa Sarzyna

Jest jedną z niewielu kobiet w Polsce zarządzającą elektrociepłownią. Nieprzerwanie od 2011 r. jest prezesem firmy, a od 2013 r. zasiada także w zarządzie Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych. Kierowana przez nią elektrociepłownia ma wysokie wskaźniki operacyjne i finansowe. W 2016 r. spółka kierowana przez Iwonę Sierżęgę zawarła bardzo ważną umowę z PSE na świadczenie usługi odbudowy krajowego systemu elektroenergetycznego, zaś w 2017 r. dwie 10-letnie umowy związane ze sprzedażą energii cieplnej. Polenergia Elektrociepłownia Nowa Sarzyna współpracuje z lokalnym samorządem, wspierając projekty związane z kulturą, edukacją, zdrowiem, ochroną środowiska oraz działania na rzecz osób niepełnosprawnych.

ANNA ARANOWSKA-BABLOK

członek zarządu Adiuvo Investments

Choć nie robi wokół siebie wizerunkowego szumu, to w ostatnich latach Anna Aranowska-Bablok wyrosła na jedną z kluczowych osób w kiełkującym ekosystemie polskich start-upów. Mowa o młodych firmach, mających zaplecze w postaci praw intelektualnych i patentów. Anna Aranowska-Bablok, z ramienia giełdowego Adiuvo, wynajduje, ocenia i wspiera w rozwoju takie spółki jak Airway Medix czy Cambridge Chocolate, wyznaczające nowe trendy w medycynie i produkcji żywności. Menedżerka ma ponad 14-letnie doświadczenie w branży farmaceutycznej i life-science, z czego od ponad 5 lat stale pełni funkcje zarządcze w spółkach inwestycyjnych, zasiadając w zarządach kilkunastu start-upów. Wcześniej, wraz z Markiem Orłowskim, współtworzyła farmaceutycznego Nepentesa, sprzedanego Sanofi-Aventis za 420 mln zł.

DR PATRYCJA WIZIŃSKA-SOCHA

prezes spółki Nestmedic

Współzałożycielka i szefowa telemedycznego Nestmedic wraz z dr Anną Skotny (dyrektor generalną spółki) stworzyła i wprowadza na rynek system Pregnabit, kompleksowe rozwiązanie telemedyczne do badania dobrostanu płodu. Patrycja Wizińska-Socha z wykształcenia jest biotechnologiem farmaceutycznym, absolwentką Politechniki Wrocławskiej. Lubi wyzwania, a to, przed którym stoi obecnie, jest niebagatelne. Nestmedic po debiucie na NewConnect pracuje nad globalną komercjalizacją systemu Pregnabit i opracowaniem kolejnych generacji urządzeń telemedycznych. Szanse? Dość powiedzieć, że magazyn MIT Technology Review nadał Patrycji Wizińskiej-Sosze honorowy tytuł „Innovator Under 35 in Poland” oraz specjalne wyróżnienie „Innovator of the Year 2016”.

MONIKA CUPIAŁ-ZGRYZEK

prezes Tele-Foniki Kable

Córka Bogusława Cupiała, jednego z najbogatszych Polaków, od dwóch lat trzyma stery w myślenickiej Tele-Fonice Kable, która jest największym producentem kabli w Europie Środkowej i Wschodniej, a czwartym w całej Europie. Do zarządzania firmą stworzoną przez ojca Monika Cupiał-Zgryzek podchodzi z rozmachem, czego najświeższym przykładem jest zagraniczne przejęcie. W lipcu Tele-Fonika Kable ogłosiła, że kupuje brytyjski JDR Cable Systems, czyli dostawcę kabli podmorskich, stosowanych na platformach wydobywczych i w branży energii odnawialnej.

AGATA BRUCKO-STĘPKOWSKA

prezes Futuro Finance

Zarządza firmą doradztwa finansowego, która w ciągu 7 lat rozwinęła się z przedsiębiorstwa zatrudniającego 4 osoby, mieszczącego się w prywatnym mieszkaniu i osiągającego 200 tys. zł miesięcznego obrotu w potężną sieć franczyzową. Dziś Futuro Finance działa w pięciu miastach, zatrudnia 220 osób i w tym roku wypracuje 30 mln zł obrotu. Ponad połowa pracowników to kobiety — firma zachęca panie do rozwoju nie tylko zawodowego, ale także rodzinnego. W planach jest otwarcie firmowego przedszkola. Agata Brucko- -Stępkowska angażuje się także społecznie — założyła Fundację Czynów Szlachetnych, w której działalności czynnie uczestniczą pracownicy Futuro Finance. Jest ambasadorem biznesowym Polskiej Akcji Humanitarnej, jej firma sfinansowała między innymi zakup maszyny wiertniczej do budowy studni w Sudanie Południowym.

KATARZYNA MICHNIEWSKA

prezes spółki Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań

Katarzyna Michniewska jest współzałożycielką i prezesem i akcjonariuszem firmy zajmującej się odzyskiem opakowań. Propaguje ideę „zero waste” w Polsce oraz gospodarki o obiegu zamkniętym. Jest ekonomistą środowiskowym, doktorem nauk ekonomicznych i wykładowcą. Prowadzi prace naukowe, specjalizując się w zagadnieniach domykania pętli łańcucha dostaw. Opublikowała wiele prac naukowych z zakresu szeroko rozumianej gospodarki odpadami. Katarzyna Michniewska jest także działaczką społeczną i wolontariuszką. Wymyśliła i organizuje konkurs „Przedsiębiorca Efektywny Surowcowo”, który promuje działania ludzi biznesu dbających o efektywne wykorzystanie surowców wtórnych i redukcję zużycia zasobów naturalnych.

ALEKSANDRA MICHALCZEWSKA-KUCHARSKA

prezes spółki Michalczewski

Aleksandra Michalczewska-Kucharska rozpoczęła pracę w firmie założonej przez ojca w trakcie studiów. Przeszła wszystkie szczeble kariery zawodowej. Dziś jest prezesem i właścicielką 70 proc. udziałów przewoźnika komunikacji miejskiej. Firma, która działała na terenie Radomia i Warszawy, z inicjatywy Aleksandry Michalczewskiej-Kucharskiej przekształciła się z jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę Michalczewski. Poszerzyła też zasięg działania o Wrocław i wygrała przetarg na usługi komunikacji miejskiej w Kielcach. Po podpisaniu 10-letniego kontraktu z tym miastem Michalczewski będzie największym prywatnym operatorem komunikacji miejskiej w Polsce. Za rządów pani prezes oddano do użytku jeden z największych w Polsce profesjonalnych ośrodków doskonalenia techniki jazdy — Autodrom Jastrząb koło Radomia.

Wejdź na stronę 100kobietbiznesu.pl i zagłosuj. Czekamy do 26 listopada!

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Redakcja

Polecane