„Dlaczego nam się udało (WIDEO)”

  • Jacek Kowalczyk
opublikowano: 30-05-2013, 16:23

Silny bodziec fiskalny – to najczęściej podawany przez ekonomistów powód, dla którego Polska w 2009 r. uniknęła recesji. Ale są też inne.

Kontynuujemy cykl, w którym przepytujemy znanych ekonomistów na tematy makroekonomiczne. Tym razem próbowaliśmy wymusić na nich odpowiedź na pytanie, co jest jednym, głównym powodem, dla którego Polska w 2009 r. uniknęła recesji. Osłabienie złotego? Eksplozja deficytu budżetowego? Zdrowe banki?Niestety, niektóry ekonomiści migali się – nie chcieli podać jednego powodu, podawali kilka. Ale inni spełnili naszą prośbę. Co ciekawe, ekonomiści nie są jednomyślni. Na tak samo postawione pytanie odpowiadali różnie. To świadczy o tym, że chyba jednak nie było jednego wyraźnego powodu, dlaczego uniknęliśmy recesję.

Oglądaj nagranie i sprawdź, co sprawiło, że w 2009 r. Polska była jedyną gospodarką Unii Europejskiej, która uniknęła recesji.

Odpowiadają:
Rafał Antczak, wiceprezes Deloitte
Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole
Ryszard Bugaj, ekonomista INE PAN
Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC
Piotr Kuczyński, główny analityk Xeliona
Andrzej Sadowski, wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha
Marek Zuber, ekonomista

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Polecane