Dług Francji pobije rekord

opublikowano: 25-09-2013, 15:05

W 2014 roku zadłużenie Francji sięgnie rekordowych 95,1 proc. PKB, wynika z projektu przyszłorocznego budżetu.

W 2013 roku dług Francji ma być równy 93,4 proc. PKB. Obsługa rekordowego przyszłorocznego zadłużenia będzie kosztować Francję 46,7 mld EUR, czyli o 1,7 mld EUR więcej niż w tym roku.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Przyszłoroczny budżet Francji opiera się na założeniu, że jej gospodarka osiągnie 0,9 proc. wzrost. Choć to wyraźna poprawa w porównaniu z 0,1 proc. wzrostem w 2013 roku, ekonomiści uważają, że wciąż nie ma powodów do optymizmu.

- Nie można mówić o odbiciu dopóki wzrost gospodarczy wynosi około 1 proc. Dziś produkujemy mniej niż pięć lat temu, więc wciąż jesteśmy w recesji. Taka jest jej rzeczywista definicja – powiedział Eric Heyer, ekonomista z  French Observatory for Economic Forecasts. - Realne odbicie nastąpi wówczas, kiedy produkcja będzie przekraczać poziom z 2007 roku i kiedy gospodarka znów zacznie kreować miejsca pracy. Tego nie widać w rządowym scenariuszu – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dług Francji pobije rekord