Czytasz dzięki

Dług na świecie coraz większy

  • Emil Szweda
opublikowano: 20-11-2020, 17:30

Poziom światowego długu sięgnie na koniec roku 365 proc. PKB – podał Institute of International Finance. Kwotę długu na koniec września podliczono na 272 bln USD, a do końca roku ma to być 275 bln USD. Rynki nic sobie z tych statystyk nie robią.

Dług przyrastał szybko w okresie prosperity, teraz rośnie jeszcze szybciej. Na koniec I kwartału w relacji do PKB dług sięgał 331 proc., a nominalnie wynosił 258 bln USD. Przez kolejnych 6 miesięcy wzrósł o 14 bln USD, wyraźnie przekraczając tempo średniego przyrostu długu o 6 bln USD rocznie w ostatnich czterech latach (licząc od początku br. dług przyrósł o 15 bln USD). Dług przyrasta więc szybciej, natomiast liczba w mianowniku spadła na skutek recesji wywołanej lockdownem. Stąd w relacji do wzrostu gospodarczego mówimy o nowym rekordzie. Przy czym w samym III kwartale dług do PKB wzrósł o 2 pkt proc. – największy przyrost obserwowano w II kwartale.

Tłumaczy to niemrawą, a właściwie żadną reakcję rynków na publikację IIF (notatkę prasową opublikowano 18 listopada). Statystyki IIF odnoszą się do przeszłości, względnie teraźniejszości, a rynki interesuje przyszłość. W ostatnich dniach rentowności papierów skarbowych korygowały się po wystrzale z poprzedniego tygodnia, do którego przyczyniła się przede wszystkim konferencja Pfizera, farmaceutycznego giganta, który ogłosił, że opracował szczepionkę na koronawirusa, której skuteczność sięga 90 proc. (kolejne firmy informowały później o opracowaniu nawet skuteczniejszych szczepionek). W USA rentowność wróciła do punktu wyjścia (a nawet poniżej). Niezależnie od trwającej pandemii, rosnącej liczby zachorowań i zgonów, rynki uznały sprawę pandemii za zmierzającą do szczęśliwego zakończenia, stąd wysokie notowania indeksów giełdowych i korekta rentowności obligacji w minionym tygodniu.

O ile pandemia wcześniej czy później ma szansę zostać opanowana i pożegnana, o tyle problem długu pozostanie z nami na dłużej. Według szacunków IIF dług krajów rozwiniętych sięga już 432 proc. PKB, co oznacza jego przyrost o 50 pkt proc. w ciągu zaledwie roku. IIF oczekuje, że tempo przyrostu długu wyhamuje, ale problem pozostaje nierozwiązany, szczególnie po stronie zadłużenia państwowego, które miało 60-procentowy udział we wzroście zadłużenia w tym roku. Firmy i konsumenci mogą poskromić swoje apetyty na nowe wydatki, rządy jednak muszą podejmować aktywne działania starając się przeciwdziałać skutkom gospodarczym pandemii. Szczęśliwie, zaufanie do papierowych walut wciąż nie jest kwestionowane, zatem limitu zadłużenia, który jest wciąż tolerowany przez rynki finansowe nie poznaliśmy. Kanarkiem w kopalni są właśnie rentowności obligacji skarbowych, które nie opuszczają jednak długoterminowych trendów spadkowych i utrzymują się w pobliżu rekordowo niskich poziomów. Kolejna dobra wiadomość jest taka, że większość emitowanego długu ma wciąż rating inwestycyjny, co także tłumaczy spokój rynków. Jednak skala przyrostu zadłużenia każe zastanowić się jakim sposobem wysokie oceny ratingowe są wciąż utrzymywane? Pomaga niska cena długu. Wedle nowych prognoz, niskie stopy pozostaną z nami do 2025 r., a i później nie będą rosły dynamicznie.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane