Dług publiczny lżejszy niż przed rokiem

  • Jacek Kowalczyk
opublikowano: 03-04-2013, 00:00

Zadłużenie Polski w relacji do PKB wreszcie zaczęło spadać. W tym stanie długo jednak nie wytrzymamy.

Ministerstwo Finansów podsumowało rok 2012 od strony długu publicznego. Wnioski są dwa — zły i dobry. Zły jest taki, że zadłużenie państwa liczone w złotych nadal rośnie. W minionym roku dług sektora finansów publicznych wzrósł o kolejne 26,6 mld zł. Polski rząd, samorządy i inne instytucje publiczne zadłużone są już łącznie na 886,8 mld zł (po 23,2 tys. zł na obywatela). Przez pięć lat zobowiązania Polski wzrosły o 359 mld zł. Dobra wiadomość jest jednak taka, że obciążenie, jakim jest dla gospodarki dług publiczny, wreszcie w minionym roku zaczęło się zmniejszać. Polska gospodarka rośnie szybciej niż zadłużenie polskiego państwa. Dzięki temu rok 2012 był pierwszym od sześciu lat, w którym polski dług publiczny w relacji do PKB spadł — z 56,4 do 55,6 proc. (według metodologii unijnej).

None
None

— Warto odnotować fakt, że mimo silnego spowolnienia gospodarczego, jakie dotknęło Polskę w 2012 r., dług publiczny w relacji do PKB się obniżył. Niewiele państw w Europie tego dokonało. To pokazuje, że proces konsolidacji finansów publicznych w Polsce rzeczywiście w ostatnich latach postępował — mówi Jarosław Janecki, główny ekonomista Societe Generale.

Czy ten sukces powtórzymy w kolejnych latach? Ministerstwo Finansów przekonuje, że tak. Według prognoz resortu, w 2013 r. dług w relacji do PKB spadnie do 54,5 proc., a w 2016 r. wyniesie już tylko 52 proc. Dla wielu ekonomistów to jednak scenariusz przesadnie optymistyczny.

— Resort finansów nadal trzyma się prognoz zawartych w budżecie, a te są już mało realne. Wzrost gospodarczy i inflacja będą niższe, niż zakłada to ustawa budżetowa, a więc deficyt ostatecznie okaże się wyższy, a przez to dług publiczny znowu wzrośnie. W 2013 r. zadłużenie Polski wzrośnie do 57 proc. — uważa Marcin Mrowiec, główny ekonomista Banku Pekao. Dokładnie tyle samo — 57 proc. — prognozują na 2013 r. dla Polski analitycy Komisji Europejskiej. Na 2014 r. zapowiadają dalszy przyrost zadłużenia, do 57,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Polecane