Czytasz dzięki

Długa lista problemów Getin Noble Banku

opublikowano: 03-04-2020, 08:20
aktualizacja: 03-04-2020, 11:19

Getin Noble Bank opublikował wyniki finansowe za 2019 r. (strata wyniosła prawie 0,6 mld zł) i odtajnił informacje o naruszeniu poziomu łącznego wskaźnika kapitałowego. Szef banku twierdzi, że większym wyzwaniem dla Getinu niż obecny kryzys, były problemy z jakimi musiał sobie poradzić po aferze podsłuchowej KNF.

Getin Bank opublikował wyniki za IV kwartał 2019 r. Telekonferencję z zarządem zdominowały jednak tematy bieżące. Jedno z pytań dotyczyło realizacji program sanacji umówionego z KNF na początku roku. Czy będzie realizowany?

Artur Klimczak,  prezes Getin Noble Banku
Zobacz więcej

Artur Klimczak,  prezes Getin Noble Banku Fot. ARC

- Powiem wprost: nie mam pojęcia. Sytuacja tak szybko zmienia się, że co innego odpowiedziałbym co innego, tydzień temu jeszcze co innego. To co zostało zapisane na początku roku jest historią. Nie wiemy jak zmieni się sytuacja rynkowa i otoczenie regulacyjne. Ono będzie się zmieniać w całej Europie. Gdyby zapytać włoskie banki czy będą realizować strategie, to sądzę że odpowiedziałyby to samo, co ja – nie mamy pojęcia. Nasza sytuacja i Włochów jest nieporównywalna, wspólny jest poziom niepewności i braku wiedzy jak rozwinie się sytuacja – mówi Artur Klimczak, prezes Getin Noble.

I dodaje, że obecnie priorytetem jest zapewnienie sprawnego działania banku, bieżącej obsługi klientów i generowania przychodów „na przyzwoitym poziomie”. 

- Bank może funkcjonować  z luką kapitałową, choć pytanie jest to co znaczy luka kapitałowa, pytanie jest o to jakie będą wymogi kapitałowe w przyszłości. Jest jedna rzecz, na którą liczę w tym kontekście to, że waga ryzyka na kredyty walutowe w wysokości 150 proc. nie będzie wieczna – mówi szef Getinu.

Artur Klimczak przekonuje, że przyjdzie czas na przejrzenie struktury kosztów i na dostosowanie się do nowych realiów. 

- Myślę, że sobie spokojnie poradzimy. Dużo większym wyzwaniem dla banku był kryzys 2018 r. (związany z tzw. aferą podsłuchową w KNF – przy red.). Z tym kryzysem radzimy sobie bez porównania lepiej i przejdziemy przez niego spokojniej niż przez tamte dwa tygodnie – stwierdza Artur Klimczak.

Prezes Getin Noble mówi, że sytuacja depozytowa banku jest stabilna i po krótkim okresie wzmożonego popytu na gotówkę, obserwowanego na całym rynku, związanego po części z zakupami na zapas, sytuacja wróciła do normy, a część wypłaconych pieniędzy klienci z powrotem wpłacili do banku.

Artur Klimczak zapewnił, że bank nie zakłada żadnych renegocjacji z obligatariuszami w sprawie terminów i innych warunków spłaty obligacji.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

- Nikomu to do głowy nigdy nie przyszło – zapewnia.

Strata netto banku w 2019 r. sięgnęła 591,6 mln zł i była wyższa niż w 2018 r., kiedy wyniosła 460 mln zł. 

Zmniejszył się natomiast wynik z odsetek (z 1,2 mld zł do 950 mln zł) oraz z prowizji i opłat (ze 125 do 77 mln zł).

Równolegle z publikacją raportu bank podał, że za zgodą KNF opóźnił informację poufną o naruszeniu poziomu łącznego współczynnika kapitałowego (CRR). Wartość według szacunków banku na dzień 16 marca 2020 r. wyniosła: ok. 8,9 proc. tj. o ok. 0,4 p.p. poniżej wymaganego przepisami prawa poziomu w wysokości 9,32 proc.

„Do zaistnienia powyższego zdarzenia w całości przyczyniły się czynniki o charakterze zewnętrznym, niezależne od prowadzonej działalności operacyjnej Emitenta, których źródłem są działania podejmowane w celu minimalizacji skutków rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa COVID-19” – podano.

Bank tłumaczy, że po decyzji Fedu o obniżce stóp procentowych doszło do niekorzystnych zmian cen polskich obligacji skarbowych oraz aprecjacji franka, co skutkuje rosnącym poziomem wymogów kapitałowych z tytułu posiadanego przez bank portfela kredytów hipotecznych w tej walucie z wagą ryzyka 150 proc.

Bank zwrócił tez uwagę na fakt, że skala zaburzeń w skali makro wywołana przez rozprzestrzenianie się koronawirusa COVID-19 przekłada się na bezprecedensową zmienność na rynkach finansowych, w tym  kursów walut i rentowność instrumentów finansowych. 

Getin Noble Bank poinformowal także, że utworzył rezerwę na ryzyko prawne związane z portfelem kredytów w CHF w wysokości 158,2 mln zł, która obniży wynik banku w IV kwartale 2019 r. w ujęciu skonsolidowanym i jednostkowym. Dodatkowo utworzono rezerwę na koszty związane z wyrokiem TSUE, dotyczącym zwrotu opłat przy wcześniejszej spłacie kredytów konsumenckich (101,6 mln zł). 

Bank utworzył ponadto odpis na inwestycje w jednostki stowarzyszone w wysokości 49,2 mln zł, który pomniejszy wynik finansowy w IV kwartale 2019 r. w ujęciu skonsolidowanym i jednostkowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński, Eugeniusz Twaróg

Polecane