Długi hut zdecydują o prywatyzacji

Katarzyna Jaźwińska
opublikowano: 19-01-2001, 00:00

Długi hut zdecydują o prywatyzacji

Planowana przez rząd konsolidacja hutnictwa z pewnością zapobiegnie „grze na czas”, którą czasem stosują ich potencjalni inwestorzy. Nie powtórzą się już deklaracje „chcemy uczestniczyć w przekształceniach Huty Sendzimira pod warunkiem, że będziemy mogli nabyć także walory Huty Florian, ale poczekamy też na rozstrzygnięcia w sprawie Huty Katowice”. Tak się tłumaczyło przez wiele miesięcy konsorcjum austriackiego Voest Alpine Stahl i i holenderskiego Hoogovens, zanim ten ostatni połączył się z British Steel. I oczywiście decyzji o uczestnictwie w przekształceniach nie podjęło. Teraz inwestorzy nie będą już mieć tego argumentu, bo wszystkie trzy firmy oraz dodatkowo Huta Cedler zostały razem wystawione do prywatyzacji.

Nie ma jednak też co ukrywać, że forma przyszłej konsolidacji będzie zależała od propozycji inwestorów — szczególnie wobec HK. Jeśli na przykład któryś z zagranicznych stalowych koncernów zechce kupić akcje HTS, HF, HC i zdecyduje się na budowę linii gorącowalcowanych blach w Hucie Katowice, to zapewne nie będzie chętny na „core biznes” tej firmy — czyli produkcję wyrobów długich. W takiej sytuacji los tego segmentu produkcji HK jest praktycznie przesądzony.

Jednak Huta Katowice na konsolidacji mogłaby także nieco zarobić. Rząd będzie bowiem łączyć także producentów blach grubych wokół Huty Częstochowa. To wymaga przyłączenia do HCz pakietu SP w Hucie Pokój czy należącej do HK Walcowni Blach Grubych Batory. Projekt może jednak wydawać się mało realny, bo HK przejęła walcownię Batorego za 35 mln zł zobowiązań. Teraz te pieniądze musiałaby jej zwrócić Huta Częstochowa albo inwestor. To niemożliwe w sytuacji tego producenta, którego długi są szacowane na — bagatelka — 900 mln zł.

Wniosek jest jeden — bez redukcji stalowych zobowiązań prywatyzacja wisi na włosku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Długi hut zdecydują o prywatyzacji