Dłuższe konsultacje w sprawie VAT

opublikowano: 05-12-2018, 22:00

Nowa matryca stawek podatku od towarów i usług oznacza ich wzrost dla niektórych produktów — przyznaje MF.

Do 16 grudnia Ministerstwo Finansów (MF) przedłużyło termin konsultacji publicznych nad nowelizacją ustawy wprowadzającej nową matrycę stawek podatku od towarów i usług (VAT). Resort przyznał, że oznacza ona istotne zmiany dla konsumentów i podatników VAT i że wyznaczone wcześniej 30 dni na ich analizę to za krótki czas.

Główne zmiany polegają przede wszystkim na rezygnacji ze stosowania PKWiU 2008 w obrocie towarowym i określenie poziomu stawek VAT zgodnie z Nomenklaturę Scaloną. Oznacza to odejście od stosowanej od lat w Polsce klasyfikacji statystycznej. Poza tym nowelizacja zapowiada możliwość występowania przez podatników o Wiążącą Informację Stawkową (WIS), która ma wspierać podatników we właściwej klasyfikacji towarów i usług dla potrzeb stosowania i rozliczania VAT. WIS ma funkcjonować na wzór indywidualnych interpretacji podatkowych, a organy klasyfikacyjne będą mieć uprawnienia do badań laboratoryjnych klasyfikowanych towarów.

MF przypomina, że zasadniczym celem projektu jest uporządkowanie systemu. Zaznacza, że nie ma on celu fiskalnego, bo założono neutralny skutek zmian w stawkach VAT dla wpływów budżetowych. W projekcie przyjęto założenie, że w przypadku konieczności zmiany stawki na dane grupy towarów stosowana będzie raczej zasada „równania w dół”, czyli jej obniżenie. Nie ukrywa jednak,że w niektórych zakresach konieczne okazało się podwyższenie opodatkowania na wybrane produkty — ale nieliczne.

Konsultanci z Crido zauważają jednak, że przedłużony o 7 dni termin na konsultacje tak ważnej zmiany wciąż wydaje się stosunkowo krótki. Zwracają uwagę, że wśród zaproponowanych regulacji pojawiło się niemało kontrowersji, które dotyczą wielu rodzajów działalności gospodarczych i dużo wątpliwości, których resort nie rozstrzyga projektowaną nowelizacją.

Sprawdź program konferencji "Controlling Finansowy 2019", 19 lutego 2019 r., Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy